poniedziałek, 22 kwietnia 2013


Recenzent wniosku grantowego ocenia go inaczej niż autor
Oceny przygotowywane przez recenzentów Narodowego Centrum Nauki wywołują wiele dyskusji wśród wnioskodawców. Autorzy projektów, które nie uzyskały finansowania, zazwyczaj nie zgadzają się z ocenami recenzentów. Cały czas dla wielu wnioskodawców nie do końca jasna jest procedura oceniania wniosków. Warto ją nieco przybliżyć.

W 2012 r. na łamach "Gazety Wyborczej" profesor Paweł Koteja, który był przewodniczącym panelu NZ8 w pierwszym konkursie NCN, opisał swoje spostrzeżenia na temat oceny wniosków. Przedstawił także proces recenzowania wniosków z punktu widzenia recenzentów. Ciekawą informacją jest fragment, w którym prof. Koteja zwraca uwagę, że w wielu przypadkach kluczową rolę przy ocenie wniosku, odgrywa dorobek wnioskodawcy.
(...) nie muszę być specjalistą by ocenić, czy projekt stawia pytania o dużym stopniu ogólności czy tylko lokalne, czy jest napisany w sposób zrozumiały czy też jest mętny, czy przedstawia w ogóle jakieś empirycznie falsyfikowalne hipotezy, czy autor ma dorobek rozpoznawalny w obiegu międzynarodowym, czy poprzednio realizowane projekty zakończyły się publikacjami w porządnych czasopismach, itd. Negatywna odpowiedź na powyższe pytania powinna prowadzić do odrzucenia wniosku na pierwszym etapie oceniania
Potwierdza to wskazówki z 4. części naszego poradnika "Jak złożyć dobry wniosek do NCN?", w której zwracaliśmy uwagę na ważną rolę dorobku naukowego kierownika projektu.

W artykule autorstwa prof. Koteja można dowiedzieć się również jak wygląda sam proces oceniania wniosków.


Grafika we wpisie pochodzi z domeny publicznej.
Print Friendly and PDF

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...