wtorek, 16 kwietnia 2013


Po odrzuceniu wniosku o grnat, warto przeczytać jego recenzję
Przygotowanie wniosku o grant to najczęściej ciężka i długotrwała praca. Niestety w większości konkursów nad wnioskami rozpatrzonymi pozytywnie, przeważa liczba aplikacji, które zostały odrzucone. Co powinien zrobić kierownik projektu, który nie uzyskał finansowania? Jedno jest pewnie - nie może się załamywać.

Zdecydowana większość instytucji, która organizuje konkursy na finansowanie projektów badawczych oraz stypendia naukowe, razem z informacją zwrotną o wyniku naboru wniosków, informuje kierowników zgłaszanych projektów o przyczynach decyzji. Wnioski konkursowe oceniane są bowiem przez ekspertów w poszczególnych dziedzinach nauki. Jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony, pierwsze co powinniśmy zrobić, to zapoznanie się z opiniami recenzentów o naszym wniosku.

Po co mamy to robić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Autorzy recenzji muszą wyjaśnić, co w naszym wniosku spowodowało, że nie rekomendowali go do finansowania. To nic innego jak wytknięcie słabych punktów we wniosku. Jest to doskonały punkt to dalszej pracy nad wnioskiem. Pozwala dostrzec aspekty, na które sami mogliśmy nie zwrócić uwagi. Jest też przełożeniem zapisów z regulaminów konkursów na empirię. Poprawioną wersję wniosku możemy zgłosić w kolejnej edycji interesującego nas konkursu. 

O tym, że ciężko uzyskać finansowanie swojego projektu badawczego, przekonało się już wielu naukowców. Potwierdzają to też zmiany, które ostatnio w swoich wnioskach wprowadziło Narodowe Centrum Nauki. Zgłaszając wniosek, mamy obecnie możliwość odnieść się do uwag recenzentów z naszej poprzedniej aplikacji. Oczywiście, jeśli nasz wniosek został wcześniej odrzucony. 

Nie można więc się załamywać i porzucać badania z powodu odrzucenia naszego wniosku. Próbujmy do skutku. Czasami warto też zmienić instytucję, do której zgłaszamy nas wniosek. Wierzmy w siebie - jeśli nasz projekt jest dobry, to na pewno w końcu uzyska finansowanie.Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom