wtorek, 16 kwietnia 2013


Poradnik "Jak złożyć dobry wniosek do NCN"
W poprzednim odcinku naszego poradnika zastanawialiśmy się, po co w ogóle chcemy składać wniosek. Musieliśmy bowiem znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest naszym celem. Dziś postawimy pierwszy krok na drodze w poszukiwaniu sposobu osiągnięcia naszego celu.

Jak chcesz to zrobić?

Pytanie „jak?” nie może umknąć naukowcowi. Dostrzeżenie zagadnienia / problemu, którym warto się zająć, to dopiero początek. Zadaniem naukowca jest znalezienie sposobu, który pozwoli rozwiązać ów problem. Zazwyczaj projekt wymaga podjęcia kolejnych kroków, które prowadzą od problemu badawczego do jego rozwiązania. To zaś nic więcej jak harmonogram. Jego ustalenie jest konieczne, bo pokazuje logiczny ciąg działań, które trzeba podjąć, by zrealizować projekt. Skoro zaś potrafimy uporządkować kolejne kroki, to pokazujemy, że mamy rozeznanie w podejmowanej przez nas tematyce i wiemy, jak osiągnąć założone w projekcie cele. Harmonogram jest także ściśle związany z kosztorysem projektu. Każdy etap realizacji projektu pociąga za sobą koszty. Niektóre z konkursów NCN mają zaś swoje ograniczenia finansowe. Jeśli zgłosimy zbyt drogi projekt, nasz wniosek zostanie odrzucony ze względów formalnych.  

Odpowiedź na pytanie „jak?” związane jest także z metodologią naszych badań. Musimy wiedzieć, jakie metody trzeba zastosować w projekcie, by osiągnąć założony w nim cel. Ustalenie metodyki badań konieczne będzie także przy wypełnianiu wniosku. Pozwoli też ekspertom, którzy oceniają wniosek, rozeznać czy przyjęta przez nas metoda, gwarantuje, że projekt zakończy się sukcesem. Pamiętajmy też, że metody muszą być właściwe dla dziedziny nauki, której dotyczy nasz projekt.     


Wcześniejsze części poradnika
Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom