poniedziałek, 22 kwietnia 2013


Poradnik "Jak złożyć dobry wniosek do NCN?" cz. 4
Poszukiwaliśmy już odpowiedzi na pytanie po co chcemy składać wniosek oraz jak planujemy osiągnąć założony przez nas cel. Dziś pora na zastanowienie się czy w ogóle jesteśmy w stanie zrealizować założone przez nas cele naukowe. Zapraszamy do lektury czwartej części poradnika "Jak złożyć dobry wniosek do NCN?".

Czy jesteś w stanie to zrobić?


Aspekt ten trzeba rozważyć na przynajmniej dwóch płaszczyznach. Po pierwsze musimy odpowiedzieć czy nasz dorobek naukowy i nasza wiedza są wystarczające, by podjąć się rozwiązania danego problemu badawczego. W przypadku NCN fakt ten jest bardzo widoczny w odniesieniu do konkursu MAESTRO. By móc do niego aplikować, trzeba spełnić szereg wymagań związanych z doświadczeniem naukowca.  Okazuje się jednak, że ma to swoje powody. Aż połowę punktacji w tym konkursie stanowi ocena dorobku kierownika projektu. 

Dorobek naukowy jest ważny w każdym konkursie NCN. Jeżeli nasze doświadczenie jest zbyt małe, lepszym rozwiązaniem niż aplikowanie może okazać się poczekanie do kolejnej edycji konkursu. Czas do jego otwarcia warto zaś poświęcić na zwiększenie swojego dorobku naukowego. Można też spróbować zaprosić do współpracy naukowca o większym doświadczeniu. Jest to dobra rada szczególnie dla młodych naukowców. Zazwyczaj nie mają oni dużego dorobku, bo i ze względu na młody wiek nie mogą go mieć. Widoczne jest to chociażby w dokumentacji konkursu PRELUDIUM, gdzie przy ocenie dorobku wykonawców projektu połowę oceny stanowi ocena kierownika projektu (młodego naukowca) a drugą połowę ocena promotora / opiekuna naukowego (doświadczonego naukowca).  

Bycie kierownikiem projektu związane jest także z większą odpowiedzialnością za jego przebieg i realizację. Sytuacja ta może być kłopotliwa szczególnie wówczas, gdy projekt jest duży, angażuje wiele osób, a jego kierownik nie ma doświadczenia w kierowaniu badaniami. Osobną sprawą są także wszelkie formalności rachunkowe i administracyjne oraz raportowanie o przebiegu pracy, które są związane z realizacją projektu. Wszystkiego można się jednak nauczyć. Naukowiec, która stawia dopiero pierwsze kroki w świecie projektów badawczych, może podglądać jak radzą sobie z tym bardziej doświadczeni koledzy, a później wykorzystać to w kolejnych – już własnych – projektach badawczych.

Planując projekt badawczy, trzeba też wiedzieć, co będzie potrzebne do jego realizacji. Konieczne jest określenie zasobów, które są niezbędne do tego, by projekt zakończył się sukcesem. Zasoby mogą dotyczyć ludzi oraz aparatury. Zasoby ludzkie to osoby z wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają na realizację projektu. Warto już na początku zastanowić się czy jesteśmy w stanie zrealizować cały projekt samodzielnie. Jeśli nie – stwórzmy zespół, w którym znajdą się osoby o niezbędnych umiejętnościach.  

Realizacja niektórych projektów nie jest też możliwa bez odpowiedniej aparatury. Dlatego też trzeba wiedzieć czy dysponujemy urządzeniami i infrastrukturą (np. laboratoria, pracownie), które pozwolą zrealizować projekt. Aparaturę niezbędną do realizacji projektu może posiadać już uczelnia. Brakującą aparaturę można kupić z pieniędzy przyznanych przez NCN. Wyjątkiem jest program HARMONIA, który nie przewiduje takich wydatków. NCN wprowadził także ograniczenia kwot, które można wydać na aparaturę. Koszt zakupu pojedynczego aparatu naukowo - badawczego nie może przekraczać wartości odpowiednio 500 tys. zł w dziale Nauk Ścisłych i Technicznych (ST) i w dziale Nauk o Życiu (NZ) oraz 150 tys. zł w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce (HS). 

Trzeba też wiedzieć czy realizacja planowanego projektu jest w ogóle wykonalna. Małe są szanse, że NCN zgodzi się na finansowanie projektu stworzenia perpetuum mobile. I nie chodzi tylko o to, że taki projekt nie będzie spełniał warunków badań podstawowych.

Wcześniejsze części poradnikaPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...