piątek, 26 kwietnia 2013


Poradnik: Jak złożyć dobry wniosek do NCN? cz.5
Odpowiedzieliśmy już na szereg pytań dotyczących wniosku składanego do Narodowego Centrum Nauki. Dziś pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie. Zastanówmy się czy nasz projekt przyniesie jakiekolwiek korzyści.

Czy warto to zrobić?

Zanim przystąpimy do zgłoszenia wniosku, musimy się zastanowić czy nasz trud związany z projektem badawczym w ogóle ma sens. Jeśli nie posiadamy dostatecznego rozeznania w interesującej nas tematyce i nie możemy liczyć na pomoc bardziej doświadczonych naukowców, warto poczekać do kolejnej edycji konkursu. Czas ten możemy wykorzystać na zwiększenie swojego dorobku naukowego. Wówczas będziemy mieli większe szanse na stworzenie dobrego projektu badawczego i uzyskanie jego finansowania.

Może dojść także do sytuacji, gdy okaże się, że ktoś już wpadł na podobny pomysł do naszego.  Jak zostało już powiedziane NCN finansuje tylko oryginalne prace badawcze, które mają dostarczyć nowej wiedzy. W takiej sytuacji możemy udowodnić, że nasz wniosek nie kopiuje jednak wcześniejszych badań lub wprowadzić korekty do swojego projektu, tak by nie powielał pomysłów innych naukowców. Możemy też zmienić przedmiot swoich zainteresowań.

Nie można też zapominać o etycznej stronie prowadzenia badań naukowych. Każdy naukowiec powinien zastanowić się czy jego pomysł nie narusza zasad etycznych i czy efekty nie okażą się niewarte podejmowanego trudu.

Wcześniejsze części poradnika
Poradnik: Jak złożyć dobry wniosek do NCN? #4
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...