środa, 10 kwietnia 2013


Wynagrodzenie z granu NCN nie gwarantuje spokojnej pracy naukowej.
Naukowcy aplikują o pieniądze z grantów przede wszystkim by móc przeprowadzić badania naukowe. Nie można jednak ukrywać, że ich ważnym elementem jest również wynagrodzenie. Pewnie zabrzmi to odkrywczo dla instytucji finansujących, ale naukowiec musi też z czegoś żyć. W przypadku Narodowego Centrum Nauki możliwość przewidzenia wynagrodzenia dla badaczy jest dość mizerna.

16 marca 2015 r. NCN wprowadziło nowe zasady dotyczące wynagrodzeń. Kliknij i przeczytaj szczegóły.

W lipcu 2012 r. Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swoich stronach internetowych zalecenia Rady NCN w sprawach wynagrodzeń w grantach NCN. Dowiadujemy się z nich, że "Rada NCN opracowała zalecenia dotyczące wysokości miesięcznych wynagrodzeń osób zatrudnianych w pełnym wymiarze czasu pracy". Brutto, a więc bez dodatkowych składek ZUS zwiększających całkowity koszt zatrudnienia ponoszony przez pracodawcę, wynoszą one:
  • dla profesora –  9 tys. zł
  • dla doktora habilitowanego –  7 tys. zł
  • dla doktora – 5 tys. zł
oraz w sytuacji zatrudniania w grantach studentów lub doktorantów.
  • dla doktoranta – 3 tys. zł
  • dla studenta – 1 tys. zł
Zalecenia sobie, a eksperci NCN oceniający wnioski sobie. Coraz częściej pojawiają się informacje, że w uzasadnieniach odrzucenia wniosków pojawia się informacja o zbyt wygórowanych oczekiwań wobec wynagrodzeń. Naukowcy tną więc swoje wynagrodzenia i ostatecznie często ustalają je na śmiesznie niskim poziomie. Ale to NCN już nie interesuje.

Zdjęcie we wpisie pochodzi z domeny publicznej.Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom