wtorek, 28 maja 2013


Logo Narodowego Centrum Nauki
Coraz więcej wskazuje na to, że już wkrótce naukowcy będą musieli przystosowywać się do kolejnych zmian w zasadach konkursów, które organizowane są przez Narodowe Centrum Nauki. Pierwsze informacje, które wskazywały na zmiany w katalogu kosztów pośrednich i bezpośrednich pojawiły się już w kwietniu. Więcej światła na proponowane zmiany zostało rzucone podczas niedawnych Dni Otwartych NCN, które na początku maja odbyły się w Katowicach.


Podczas warsztatów przygotowanych dla pracowników administracji jednostek naukowych, w  których realizowane są projekty naukowe przygotowana została obszerna prezentacja. Możecie ją znaleźć tutaj. Ciekawe informacje znajdują się na niej od slajdu nr 63. Wszelkie informacje, które napisane są na szarym tle, są propozycjami NCN. 

Pierwszą propozycję, która już wkrótce może wejść w życie, jest zapowiadana zmiana sposobu obliczania kosztów pośrednich. Obecnie wynoszą one maksymalnie do 30% (w konkursie SYMFONIA 20%, FUGA 1 000 zł miesięcznie, ETIUDA brak kosztów pośrednich) kosztów bezpośrednich, od których najpierw należy odjąć koszt aparatury. Jeśli w życie wejdą zmiany, koszty pośrednie będą wyglądały następująco.

Koszty pośrednie mogą wynosić maksymalnie 30% (lub 20%) kosztów bezpośrednich z wyłączeniem kosztów aparatury i usług obcych.
Zmiana dotyczy więc dołączenia do aparatury również usług obcych. Dla kierownika projektu jest to dobra wiadomość, bo oznacza, że koszty pośrednie będą liczone od mniejszej kwoty. Będą więc mniejsze, a co za tym idzie niższa będzie łączna kwota, o którą będzie wnioskował do NCN. Pojawia się jednak problem, jak zostanie zdefiniowana usługa obca. Propozycję NCN znajdujemy na slajdzie 82. Zgodnie z nią:

Usługi obce – w tej kategorii należy ująć koszty dotyczące usług nabywanych od podmiotów zewnętrznych.
Wprowadza to dużą dowolność interpretacji. Jeśli wykonanie np. badania ankietowego zlecimy firmie, która wystawi nam za to fakturę, będzie to usługa zakupiona od podmiotu zewnętrznego. Jeśli jednak to samo badanie ankietowo zlecimy studentom, których rozliczymy umową o dzieło lub umową zlecenie, nie będzie to usługa obca, bo nie mamy do czynienia z podmiotem zewnętrznym. Ta sama czynność będzie więc raz usługą zewnętrzną, a raz nie. A jak widać, ma to wpływ na wysokość kosztów pośrednich, a więc i całego budżetu projektu.

Jedną z kolejnych niepokojących zmian, które proponuje NCN odnajdujemy na slajdzie 89. Dowiadujemy się z niego, że do kosztów niekwalifikowanych, a więc takich, które nie mają prawa znaleźć się we wniosku, są koszty organizacji konferencji. Jest to niepokojące, ponieważ organizacja konferencji naukowych często była elementem promocji prowadzonych badań oraz upowszechnienia ich wyników. 

Co ciekawa taka forma promocji może już wkrótce zniknąć. Jest to tym bardziej zaskakujące, że na slajdzie 87 napisano, że za kwalifikowane wydatki, które należy zaliczyć do innych kosztów bezpośrednich, zaliczają się koszty publikacji wyników badań, koszty upowszechnienia wyników badań w internecie (np. stworzenie strony internetowej) oraz koszty materiałów promocyjnych. NCN stawia więc na promowanie wyników badań, ale jednocześnie chce odebrać jeden z kluczowych elementów do tego.

Na szczęście na razie są to propozycje zmian. Trzeba mieć nadzieję, że nie wszystkie z nich wejdą w życie w zaproponowanym kształcie. Jak pisaliśmy już w kwietniu ustalenie katalogu kwalifikowanych i niekwalifikowanych kosztów pośrednich i bezpośrednich może ułatwić życie badaczom. Oby jednak zmiany te było wprowadzane z głową. Na razie trzeba czekać na informacje z czerwcowego posiedzenia Rady NCN oraz otwarcie konkursów 15 czerwca (MAESTRO, HARMONIA, SONATA BIS). Pierwsze zmiany mogą pojawić się właśnie tam.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...