poniedziałek, 13 maja 2013


Okładka publikacji MNiSW
 Kwestia etyki w badaniach naukowych nie może umknąć badaczowi. Zwracaliśmy na to uwagę w jednej z części poradnika "Jak złożyć dobry wniosek do NCN?". W celu ponownego zwrócenia uwagi na etyczny w nauce, zachęcamy do zapoznania się z trzema bezpłatnymi publikacjami na ten temat.

Publikacje zostały opracowane przez ekspertów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Zespołu do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich, Zespół ds. Etyki w Nauce oraz ekspertów Komisji ds. Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja "Rzetelność w badaniach naukowych oraz poszanowanie własności intelektualnej" adresowana jest do naukowców prowadzących badania. Uwaga została tu zwrócona na takie aspekty jak niedbalstwo i ignorancja metodologiczna, badania pozorne i zbędne, nadużycia metodologiczne, projektowanie i rozliczanie badań grantowych, konflikty interesów w procedurach grantowych, nadużycia, raportowanie i rozliczanie grantów a także kwestie plagiatu i autoplagiatu.

Broszurę można pobrać na stronie MNiSW lub klikając w obrazek poniżej.

Kolejna publikacja pt. "Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce" przygotowana została przez Zespół ds. Etyki w Nauce. Adresowana jest ona do podmiotów zamawiających badania naukowe oraz recenzentów, którzy oceniają wnioski badawcze. Wypada mieć nadzieję, że szczególnie ci ostatni będą kierować się tymi zaleceniami podczas recenzowania wniosków.


Broszurę można pobrać na stronie MNiSW lub klikając w obrazek poniżej.


Publikacja pt. "Kodeks Etyki Pracownika Naukowego" została przygotowana przez Komisje do spraw etyki w nauce. Adresowana jest ona do wszelkich osób zaangażowanych w naukowe procesy badawcze. Wskazuje zarówno dobre praktyk w badaniach naukowych, jak i wytyka nierzetelność w nich oraz wskazuje jak z nią walczyć.

Broszura dostępna jest na stronie PAN lub po kliknięciu w obrazek poniżej.

Zachęcamy również do zapoznania się z zapisem wideo debaty "O etyce w nauce", która 15 kwietnia 2013 r. zorganizowali Obywatele Nauki oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Całość nagrania poniżej.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...