Udana aplikacja

Poradnik: Jak zlożyć dobry wniosek do NCN? #8

Za nami już siedem odcinków poradnika o składaniu grantów do Narodowego Centrum Nauki. Dziś zajmiemy się ułożeniem naszych planów badawczych w logiczny ciąg. Mówić będziemy o harmonogramie, który od 15 marca 2013 r. w grantach NCN ukrywa się pod nazwą planu badań.
Harmonogram można uznać za plan, w którym naukowiec przedstawia wszystkie zadania badawcze, które muszą zostać zrealizowane, by projekt zakończył się sukcesem. Inaczej mówiąc są to kroki, które trzeba wykonać, by od zauważonego przez naukowca problemu przejść do jego rozwiązania. Zgodnie z wytycznymi NCN zadania badawcze muszą mieć charakter syntetycznego opisu planowanych badań. Za zadanie badawcze nie jest uważany np. zakup aparatury, udział w konferencji, przygotowanie publikacji itp.
Choć aktualnie nie podaje się już czasu trwania poszczególnych zadań, to warto pamiętać, że zsumowany czas trwania wszystkich zadań badawczych nie może być krótszy od całkowitego czasu trwania projektu badawczego. Długość jednego zadania badawczego nie może być zaś dłuższa od całkowitego czasu trwania projektu. Termin realizacji poszczególnych zadań może nakładać się na siebie w sytuacji, gdy kilka zadań badawczych może być wykonywanych jednocześnie. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zadania mają charakter sekwencyjny i nie jest możliwe zrealizowanie zadania Y, jeśli wcześniej nie zostało zrealizowane zadanie X. Np. nie jest możliwa analiza wyników badania, jeśli wcześniej nie zostało przeprowadzone badanie.  Nie można też zapominać, że niektóre zadania związane z projektem badawczym, są uzależnione od czasu – pory roku – w którym mogą być wykonywane. Jeżeli projekt obejmuje np. badania na powietrzu, to rzadko można je prowadzić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych czy zimą. W niektórych sytuacjach badana przez nas grupa może być niedostępna. Ryzykowne jest np. planowanie badania młodzieży gimnazjalnej w miesiącach wakacyjnych, bo nie przebywa ona wówczas w szkole i trudniej zebrać grupę do przebadania.
Dlatego też przygotowując harmonogram badania każdorazowo należy się zastanowić czy realizacja poszczególnego zadania jest wykonalna w przewidywanym przez nas terminie. Pamiętajmy też o planowanych przez nas urlopach, które również mogą mieć wpływ na realizację projektu. Lepiej też nie tworzyć bardzo napiętego harmonogramu. Wskazane jest zapewnienie sobie pewnego zapasu czasowego, który może okazać się bardzo pomocny, gdy w naszym projekcie pojawią się niespodziewane problemy i opóźnienia. Zawsze warto też przeanalizować, co może pójść niewłaściwie w naszym projekcie. Przygotowanie planu awaryjnego, pozwoli na szybkie dostosowanie projektu do faktycznych warunków.

 

Wcześniejsze części poradnika

Write A Comment