czwartek, 27 czerwca 2013


Akademia Naukowca cz. 3
Praca nowoczesnego naukowca w niemal każdej dziedzinie nauki jest dziś praktycznie niemożliwa bez pomocy komputera. Niestety w wielu sytuacjach koszty niezbędnego oprogramowania mogą przerastać nasze możliwości finansowe. Dlatego w kolejnym odcinku "Akademii Naukowca" prezentujemy kilka bezpłatnych programów. Nie ustępują one ich płatnym odpowiednikom i warto się nimi zainteresować.

Poniżej omówione zostały tylko niektóre z szerokiej gamy bezpłatnych programów. Wśród nich znalazło się oprogramowanie z zakresu pakietów biurowych (zarówno offline jak i online), dyski sieciowe oraz program do przygotowywania prezentacji multimedialnych.

LibreOffice
Logo pakietu LibreOffice
Jeden z najpopularniejszych bezpłatnych pakietów biurowych na świecie. Powstał w 2010 r., wyodrębniając się z OpenOffice. Całość dostępna jest bezpłatnie i w języku polskim. W skład pakietu wchodzą następujące programy:
  • Writer – edytor tekstu
  • Calc – arkusz kalkulacyjny
  • Impress – edytor prezentacji
  • Draw – edytor grafiki
  • Base – program do tworzenia baz danych
  • Math – program do tworzenia formuł matematycznych
Największą zaletą LibreOffice jest jego cena, która wynosi 0 zł. Writera można również zintegrować z menadżerami bibliografii (np. Zotero). Domyślnie Libre tworzy pliki w formacie OpenDocument. Istnieje również możliwość tworzenia plików współpracujących z Microsoft Office. Minusem Libre jest fakt, że zazwyczaj pojawiają się różnice w składzie dokumentów, które były tworzone w Microsoft Office, a otwierane są w Libre. Z tego powodu nad plikami, w których skład jest ważny lepiej pracować tylko na Libre lub tylko na Microsoft Office.
Strona LibreOffice

Logo serwisu Docs.com
Docs.com
Współpraca pomiędzy Misrosoftem i Facebookiem zaowocowała stworzeniem pakietu dokumentów, które można edytować z poziomu przeglądarki internetowej. Do zalogowania się w dosc.com, konieczne jest posiadanie konta na facebook.com. Tworzyć oraz edytować można dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje multimedialne.

Główną zaletą dosc.com jest fakt, że bez większych problemów można przesyłać pliki o rozszerzeniach docx, xlsx oraz pptx (domyślne od Office wersja 2007). Pliki przechowywane w docs.com można udostępniać osobom, które są naszymi znajomymi na Facebook. Z powodu silnej integracji z tym serwisem, trzeba też uważać, by stworzony przez nas dokument, nie został automatycznie udostępniony wszystkim naszym znajomym. Pracę z docs.com warto więc zaczynać od ustawień prywatności plików.

Strona Docs.com

Logo usługi Dokumenty Google
Google Drive / Gooble Docs
Jedna z wielu usług oferowanych przez Google. W Polsce lepiej znana pod nazwą Dysk Google. Jeśli posiadasz adres mailowy w domenie @gmail.com, to posiadasz również swój Dysk Google. Jest on bowiem tworzony automatycznie dla każdego użytkownika poczty Gmail. Dysk zsynchronizowany jest z usługą Dokumentów Google (Google Docs) i jest swoistym połączeniem usług oferowanych przed Docs.com i Dropbox.

W wersji bezpłatnej każdy użytkownik otrzymuje 15 GB przestrzeni na swoje pliki. Po dokonaniu stosownej opłaty, wielkość dysku można powiększyć do maksymalnie 16 TB. W ramach Google Drive można tworzyć dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, formularze oraz rysunki. 

Całość można udostępniać innym użytkownikom. Nad jednym plikiem w czasie rzeczywistym może pracować kilka osób równocześnie. Widzą oni zmiany wprowadzane przez współpracowników. Dodatkowo mogą się wówczas kontaktować ze sobą za pośrednictwem specjalnego czatu. Minusem usługi jest fakt, że przesłany do niej dokument, który został utworzony na komputerze w dowolnym pakiecie biurowym - szczególnie rozszerzenia Offica docx, xlsx, pptx - nie wyglądają tak samo, jak na komputerze.

Strona Google Drive
 
Logo serwisu Dropbox
Dropbox
Jeden z popularniejszych serwisów do przechowywania swoich dokumentów w tzw. chmurze. W ramach bezpłatnego konta otrzymujemy na start 2 GB przestrzeni do przechowywania naszych plików. Wielkość przestrzeni można jednak bezpłatnie zwiększyć do 18 GB. Możliwe jest to m.in. po zaproszeniu innych osób do skorzystania z usługi oraz zainstalowaniu na swoim komputerze, smartfonie lub tablecie oficjalnej aplikacji Dropbox. Usługa umożliwia bowiem dostęp do swoich plików nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej, ale również za pośrednictwem zainstalowanego na komputerze programu. 

Zwiększyć pojemność konta można także posiadając mail w domenie @edu.pl. Dropbox umożliwia nie tylko przechowywanie plików na zewnętrznym serwerze, ale również proste udostępnianie ich innym użytkownikom. Wystarczy tylko przesłać link do naszego pliku.

Strona Dropbox

 
Logo programu Prezi
Prezi
Program do przygotowywania dość nietypowych prezentacji multimedialnych. Nietypowych szczególnie dla osób, które dotychczas posługiwały się tylko Power Pointem. W Prezi tworzone są bowiem prezentacje przestrzenne. Nie mamy tu więc do czynienia ze slajdami.

Do założenia konta najlepiej posłużyć się adresem mailowym w domenie @edu.pl. Korzystając z adresu mailowego w innej - nie związanej z edukacją - domenie, również możemy założyć bezpłatne konto, ale wszystkie nasze prezentacje, będą wówczas publiczne w internecie. Przestawienie się z Power Pointa na Prezi wymaga nieco czasu, bo nawigacja programu jest zdecydowanie inna. Swoje prezentacje można udostępniać online lub pobrać na dysk. Do otworzenia prezentacji potrzebny będzie wówczas Adobe Flash. Przykład prezentacji przygotowanej w Prezi można zobaczyć poniżej.

Strona Prezi

Grafika tytułowa pochodzi z domeny publicznej.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...