poniedziałek, 17 czerwca 2013


Do 16 września 2013 r. trwać będzie nabór wniosków w ramach konkursu HARMONIA 5, który został ogłoszony przez Narodowe Centrum Nauki. Zgodnie z regulaminem konkursu środki przeznaczone są w nim na projekty realizowane we współpracy międzynarodowej. Problemem jest jednak fakt, co można finansować w ramach działań naszego zagranicznego partnera.

Szczególnie kłopotliwy jest tu następujący zapis regulaminu konkursu HARMONIA 5:

Ze środków projektu nie mogą być finansowane wynagrodzenia dla partnera i wykonawcy zagranicznego jak również zadania badawcze realizowane przez zagraniczną instytucję naukową, w której prowadzi działalność naukową partner lub partnerzy zagraniczni wymienieni we wniosku.
I choć wypełniając wniosek w systemie OSF będziemy musieli wskazać ile czasu poświęci na pracę w ramach projektu nasz zagraniczny partner, to wynagrodzenia dla niego nie możemy sfinansować. Pytanie więc, co możemy mu sfinansować?

Możemy zaprosić zagranicznego naukowca do Polski. Jego przyjazd musi mieć wówczas merytoryczny związek z projektem. Wówczas możemy opłacić przejazd, pobyt oraz przewidzieć diety dla naszego zagranicznego gościa. Można również zaplanować wyjazd polskich uczestników projektu zagranicę. Wówczas pokrywane są również wszystkie koszty. 

Zapis regulaminu, który uniemożliwia wypłacanie wynagrodzeń zagranicznym naukowcom, wynika z faktu, że pieniądze mają być przeznaczane tylko dla polskich naukowców. Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdyby NCN nawiązało współpracę z instytucjami finansującymi z innych państw. Wówczas polski naukowiec otrzymywałby grant w Polsce, a zagraniczny w swoim rodzimym kraju. Oczywiste jest jednak, że lista państw byłaby wówczas ograniczona. Zawsze można też zapoznać się z ofertą współpracy dwustronnej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Grafika we wpisie pochodzi z domeny publicznej.


Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...