wtorek, 11 czerwca 2013


Logo Narodowego Centrum Nauki
Choć pytanie postawione w tytule może się wydawać nieco abstrakcyjne, to jak najbardziej warto je sobie zadać. Czy można więc być równocześnie kierownikiem więcej niż jednego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki? Odpowiedź jest prosta - TAK! Trzeba jednak dodać, że nie w każdej sytuacji i nie w każdym konkursie. Wyjaśnijmy więc po kolei.

NCN nie wprowadziło żadnego przepisu, który wskazywałby, że można być kierownikiem w tylko jednym projekcie w danym czasie. Skoro nie jest to zabronione, jest więc dozwolone. Są jednak trzy warunki, które ograniczają swobodę ambitnego naukowca.

Warunek 1. - Uważaj na 100%

W każdym wniosku do NCN każdy z członków zespołu badawczego - a więc i kierownik - musi podać procent czasu swojej pracy, który będzie poświęcał realizacji projektu. Jeśli więc jesteśmy już kierownikiem w jednym projekcie, który zajmuje nam 60% czasu naszej pracy, a w kolejnym wniosku chcemy wskazać, że zajmie on 50% naszego czasu pracy, to mamy problem. Wynika bowiem, że praca w ramach projektów zajmuje nam ponad 100% naszego czasu pracy, a to przecież niemożliwe.

Trzeba więc z rozwagą poruszać się w procentowym określeniu czasu pracy. Jeśli mamy ambicję być kierownikiem więcej niż jednego projektu, nie przeszarżujmy wskazując wartości procentowe.


Warunek 2. - Uważaj na dzień otwarcia konkursu

Kolejnym warunkiem, na który należy zwrócić uwagę, jest data otwarcia poszczególnych konkursów. Wynika to z faktu, że można być kierownikiem w tylko jednym z konkursów, które zostały otworzone danego dnia.

Posłużmy się tu przykładem, który zaistnieje 15 czerwca 2013 r. Tego dnia NCN otworzy nabór wniosków w konkursach SONATA BIS 3, MAESTRO 5 oraz HARMONIA 5. Przyjmijmy, że nasz wnioskodawca jest doktorem habilitowanym, który doktorat obronił w 2003 r. i jednocześnie spełnia wymagania formalne konkursu MAESTRO. Taka osoba może więc być kierownikiem w każdym z trzech wymienionych konkursów. NCN wprowadziło jednak ograniczenia i zgodnie z przywołaną powyżej zasadą, można być kierownikiem tylko w projekcie zgłaszanym w ramach jednego z konkursów, które zostały otworzone danego dnia.

15 czerwca 2013 r. nasz utalentowany doktor habilitowany będzie musiał wybrać, w którym z trzech konkursów złoży wniosek. Oczywiście w jednym projekcie może być kierownikiem, a w pozostałych wykonawcą. Wówczas żadna z zasad NCN nie będzie złamana.


Warunek 3. - Kierownik tylko raz

Ostatni warunek, który ogranicza możliwość bycia równocześnie kierownikiem więcej niż jednego projektu finansowanego ze źródeł Narodowego Centrum Nauki, dotyczy tylko młodych naukowców. Zgodnie z zasadami konkursów PRELUDIUM, SONATA oraz SONATA BIS kierownikiem projektów, które uzyskały finansowanie w ramach tych konkursów, można być tylko raz.

Jeśli więc można być kierownikiem tylko raz, to nie można być kierownikiem więcej niż jednego projektu w ramach tych konkursów równocześnie.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...