środa, 26 czerwca 2013


Okładka publikacji pt. "Wolne licencje w nauce. Instrukcja"
Otwarta Nauka jest tematem, który coraz częściej pojawia się wśród naukowców. Coraz częściej pojawiają się także  głosy, że publikacje będące efektem grantów finansowanych ze środków publicznych, powinny być dostępne dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie. Naprzeciw takim poglądom wychodzi publikacja Biblioteki Otwartej  Nauki "Wolne licencje w nauce. Instrukcja", które jest dobrym wprowadzeniem do tematu.

"Wolne licencje w nauce. Instrukcja" jest dobrym elementarzem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z otwartą nauką. W prosty i przystępny sposób autorzy wyjaśniają podstawowe zagadnienia związane z tematem. Jak sami zresztą stwierdzają we wstępie:

Chcąc odpowiedzieć na rosnące potrzeby nauki polskiej, w publikacji  „Wolne licencje w nauce. Instrukcja” oraz pozostałych działaniach edukacyjnych:
- staramy się przystępnie wyjaśnić podstawy prawa autorskiego  i licencji Creative Commons,
- chcemy przekonać autorów, że warto wykorzystywać wolne licencje do  publikowania własnych prac i pokazujemy dlaczego,
- dajemy praktyczną instrukcję m.in. tego, jak czytać umowy wydawnicze  i na co zwracać uwagę, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do własnej publikacji naukowej,
- przypominamy autorom, że umowy można, a nawet należy negocjować  i podsuwamy argumenty, za pomocą których mogą przekonywać wydawców do publikowania na otwartych licencjach.
Jeśli więc zastanawiacie się czy publikowanie w oparciu o wolne licencje w ogóle ma sens, książka dostarczy argumentów na poparcie tej tezy. Nie jest to publikacja długa, a dodatkowo napisana przystępnym językiem. Warto się z nią zapoznać, bo już w niedalekiej przyszłości Otwarta Nauka może stać się faktem.

Publikacja udostępniona jest oczywiście na licencji Creative Commons i jest dostępna w formacie pdf i ePub.Okładka publikacji pt. "Wolne licencje w nauce. Instrukcja"
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...