poniedziałek, 15 lipca 2013


Na blogu dra Emanuela Kulczyckiego "Warsztat badacza" ukazała się relacja ze spotkania przedstawicieli Rady Młodych Naukowców z przewodniczącym Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michałem Karońskim. Z relacji można się dowiedzieć o zmianach w zasadach konkursów, które w najbliższym czasie planuje wprowadzić NCN.

Zmiany zasad w konkursie FUGA
W regulaminie konkursu FUGA 3 (nabór wniosków od 15 grudnia 2013 r. do 15 marca 2014 r.) zmieniony zostanie zapis, dotyczący punktacji za efekty przeprowadzonych wcześniej grantów. Osoby, które nie mają na swoim koncie wcześniejszego udziału w grancie - z przyczyn formalnych nie mogły dotychczas uzyskać finansowania. W najbliższej edycji zapis ten zostanie usunięty z regulaminu konkursu.

Zmiana zasad wykorzystania kosztów pośrednich
Część z kosztów pośrednich, które trafiają do jednostek naukowych w ramach grantu, ma zostać oddana do dyspozycji kierownikom projektu. Wynika to z faktu, że do Narodowego Centrum Nauki docierają głosy, że w jednostkach naukowych środki pośrednie nie są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Oddanie ich części w ręce kierowników, ma usprawnić prawidłową realizację grantów.

(akt. 16 września 2013 r.) Zapowiadana zmiana została wprowadzona w konkursach otwartych od 16 września 2013 r. - kliknij i przeczytaj więcej o zmianach w kosztach pośrednich w grantach NCN

Zmiana dotycząca większej transparentności
Już wkrótce wraz z wynikami poszczególnych konkursów oprócz nazw projektów, które uzyskały finansowanie, mogą pojawić się ich 3-4 zdaniowe streszczenia. Ma to zapobiec sytuacji, w której sam tytuł projektu jest zbyt lakoniczny. Rada NCN dąży także do tego, by raporty końcowe z realizacji grantów były publiczne. Pojawiają się także informacje, że do zasad konkursów może zostać wprowadzony obowiązek prowadzenia strony internetowej projektu oraz bieżącego publikowania informacji o prowadzonych badaniach.

Więcej szczegółów z posiedzenia Rady Młodych Naukowców można znaleźć na blogu dra Emanuela Kulczyckiego.

Komentarz
W informacjach, które otrzymaliśmy z posiedzenia Rady Młodych Naukowców, szczególnie ważny jest fakt, że Narodowe Centrum Nauki coraz śmielej stawia na transparentność i otwartość w ramach prowadzonych grantów. Potwierdzają to zapowiedzi obowiązku prowadzenia strony internetowej oraz bieżącego publikowania informacji o prowadzonych badaniach. Początkowo obowiązek ten ma dotyczyć jedynie wysokonakładowych grantów. Jeśli zostanie jednak wprowadzony, to prawdopodobnie w końcu obejmie wszystkie granty przyznawane przez NCN.

Jest to informacja bardzo dobra. W dużej mierze ukróciłaby bowiem zarzuty, że finansowane są badania przeciętne. Przy stałym dostępie do wiadomości z przebiegu projektu, jego zasadność - a więc i zasadność finansowania - może być weryfikowana przez środowisko naukowe. 

Postawienie na transparentność wydaje się czymś oczywistym, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie granty NCN finansowane są ze środków publicznych. Społeczeństwo ma więc prawo, do bycia informowanym o tym, na co przeznaczane są jego środki. Zmusza to także naukowców do prowadzenia badań na jak najwyższym poziomie. Jeśli dążenie do coraz większej otwartości nie zostanie nagle zastopowane, to kolejnym krokiem na tej drodze może być postawienie na publikowanie wyników badań z grantów finansowanych przez NCN oraz inne instytucje państwowe w oparciu o licencje Creative Commons. Oby do zasad grantowych w Polce zawitała wreszcie otwarta nauka. Jeśli chcemy wyjść jej naprzeciw warto sięgnąć np. po publikację "Wolne licencje w nauce. Instrukcja".  Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...