poniedziałek, 8 lipca 2013


Logo Narodowego Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej statystyki konkursów Opus 4, Preludium 4, Sonata 4 i Sonata Bis 2. Statystyki w szczegółowy sposób prezentują wszystkie liczby związane z wymienionymi konkursami. Dowiadujemy się z nich, które uczelnie najczęściej otrzymują pieniądze na badania. W obecnej edycji statystyk obalony został także jeden z mitów.

W czołówce uczelni, których pracownicy dostają granty niemal zawsze znajdują się m.in. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Pojawiały się więc głosy, że uczelnie te mogą być faworyzowane przy ocenie wniosków. Dane zaprezentowane przez NCN ucinają te spekulacje. Dla każdej uczelnie zaprezentowany został bowiem współczynnik sukcesu, czyli stosunek liczby przyznanych grantów do liczby złożonych wniosków.

Okazuje się, że współczynnik sukcesu wśród naukowców UW i UJ wcale nie jest dużo wyższy niż wśród naukowców z innych ośrodków naukowych. W konkursie Opus 4 wynosił on 40% dla UW i 31% dla UJ. W konkursie Preludium 4 - 35% dla UW i 25% dla UJ. W konkursie Sonata 4 - 52% dla UW i 23% dla UJ. I w konkursie Sonata Bis 2 - 50% dla UW i 24% dla UJ.

Obie uczelnie zajmują dwa pierwsze miejsca we wszystkich konkursach. W wielu przypadkach widać, że ich współczynnik sukcesu nie odbiega jednak od średniej dla całej Polski. Wyjątkiem są tu konkursy Sonata 4 i Sonata Bis 2, w której UW ma bardzo wysoki współczynnik sukcesu.

Ze statystyk wynika więc, że osoby z UW i UJ wcale nie są faworyzowane przez recenzentów NCN. Po prostu pracownicy obu wymienionych uczelni składają bardzo dużo wniosków. Jeśli UW w konkursie Opus 4 otrzymało 46 grantów i ma współczynnik sukcesu 40%, to znaczy, że osoby z tej uczelni złożyły grubo ponad 100 wniosków.

Szczegółowe statystyki konkursów NCN.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...