środa, 17 lipca 2013


Okładka książki "Otwarty dostęp do publikacji naukowych - kwestie prawne"Coraz częściej na naszych łamach poruszamy zagadnienie otwartej nauki. Temat ten jest coraz bardziej aktualny, co potwierdzają choćby ostatnie informacje z posiedzenia Rady Narodowego Centrum Nauki. Polecaliśmy już publikację pt. "Wolne licencje w nauce. Instrukcja". Dziś zachęcamy do zapoznania się z pracą autorstwa Krzysztofa Siewicza pt. "Otwarty dostęp do publikacji naukowych kwestie prawne".

Publikacja "Wolne licencje w nauce. Instrukcja" jest formą poradnika, który w skrótowy i hasłowy sposób przedstawia zasady wolnej nauki. Praca Siewicza jest zaś opracowaniem bardziej wyczerpującym, w którym autor stara się przedstawić omawiane zagadnienie w sposób kompleksowy. Na początku czytelnik zostaje zapoznany z podstawami funkcjonowania otwartego dostępu, wolnych licencji oraz praw chroniących publikacje naukowe. 

Po przedstawieniu podstaw, których zadaniem jest wprowadzenie czytelnika w zagadnienie. Siewicz ukazuje spojrzenie na otwarty dostęp do publikacji naukowych z czterech perspektyw: 
  1. perspektywy autora
  2. perspektywy wydawnictwa
  3. perspektywy jednostki naukowej
  4. perspektywy instytucji finansującej badania
Sam autor cel napisania książki, przedstawia we wstępie do niej:
Z obserwacji i doświadczeń autora wynika, że wśród naukowców, wydawców, a także jednostek naukowych oraz instytucji finansujących naukę istnieje istotne zapotrzebowanie na wyjaśnienia i rozwiązania kwestii prawnych napotykanych przy wdrażaniu otwartego dostępu. Naszym celem jest zaspokojenie tych potrzeb. Chcemy pokazać, że wdrażanie otwartego dostępu może być proste. Tam, gdzie jest to możliwe, przedstawiamy rozwiązania gotowe do wykorzystania. Prezentujemy również prawną argumentację rozwiewającą pewne przesądy dotyczące otwartego dostępu.
Z książką Siewicza warto się zapoznać, bo otwarty dostęp do publikacji naukowych powoli przestaje być teorię, a zaczyna przekształcać się w praktykę. Warto więc wiedzieć na czym on polega i jakie korzyści może przynieść nauce i naukowcom.Okładka książki "Otwarty dostęp do publikacji naukowych - kwestie prawne"


Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...