czwartek, 25 lipca 2013


Logo Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
O otwartej nauce pisaliśmy już kilka razy. Wskazywaliśmy, że już wkrótce może się stać ona normą w polskiej nauce i dlatego warto wiedzieć czym w ogóle ona jest. Dziś otrzymaliśmy mocne poparcie tych słów. Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Prezydium Polskiej Akademii Nauk zajęły wspólne w sprawie zasad otwartego dostępu do treści publikacji naukowych i edukacyjnych.

Z treści stanowiska jednoznacznie wynika, że osoby odpowiedzialne za naukę w Polsce chcą by stała się ona rzeczywiści otwarta. Jak stwierdzają w swoim oświadczeniu przedstawiciele KRASP i PAN otwarta nauka:
jest cenną inicjatywą, sprzyjającą poszerzaniu zakresu współpracy naukowej i skali wykorzystywania wyników badań, w szczególności prowadzących do powstawania innowacyjnych rozwiązań, a także zapewniającą współudział społeczeństwa w formułowaniu nowych wyzwań badawczych.
W dalszej treści pisma można zaś dowiedzieć się, jak charakter w przyszłości przyjmą publikacje naukowe w Polsce:
Jako preferowany kierunek wdrażania modeli OA należy przyjąć tryb repozytoryjny, przy równoczesnym rekomendowaniu autorom publikacji stosowania zasady udzielania niewyłącznych licencji wydawniczych. Niezbędne jest w związku z tym podjęcie skoordynowanych działań prowadzących do wdrożenia w Polsce spójnego systemu rozwiązań repozytoryjnych, służącego podnoszeniu widoczności powstałych w Polsce publikacji, a w przyszłości dalszego rozwoju zakresu stosowania modeli otwartych w nauce i edukacji. 
Otwarta nauka zapukała dziś do drzwi polskich naukowców. Jest więc już więcej niż prawdopodobne, że już wkrótce zagości na ich salonach. Nie ukrywamy, że to bardzo dobra wiadomość. Pełną treść dokumentu Prezydium KRASP i PAN można przeczytać na stronie PAN.

Jeżeli nie wiecie czym jest otwarta nauka, polecamy lekturę podanych poniżej bezpłatnych i wydanych w duchu otwartej nauki, publikacji.

Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...