poniedziałek, 29 lipca 2013


Logo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Komercjalizacja wyników badań naukowych staje się tematem coraz popularniejszym w Polsce. Nacisk na ten element jest kładziony m.in. w planowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Pod koniec lipca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało zaś raport autorstwa prof. Witolda M. Orłowskiego pt. "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania".

Głównym wnioskiem płynącym z raportu prof. Orłowskiego, jest stwierdzenie, że wydatki na rozwój i badania w Polsce ze źródeł publicznych osiągnęły już wystarczający poziom. W obecnej sytuacji powinno zaś wzrosnąć finansowanie tego segmentu rynku ze środków prywatnych. W raporcie zwrócono także uwagę, że konieczne jest wprowadzenie zmian w polskich instytucjach naukowych oraz uwłaszczenie naukowców, czyli przyznanie im praw do wynalazków. Stwierdzenie to jest zbieżne ze zmianami, które są proponowane w przywołanej już nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wychodząc od stwierdzenia, że na rynek badań naukowych składają się: strona podażowa, popytowa, mechanizm transmisji i polityka regulacji rynku oraz, że we wszystkich tych obszarach istnieją w Polsce ogromne bariery dla aktywności w raporcie przedstawiono listę barier w wymienionych elementach oraz sposoby działań, które mogą pomóc je rozwiązać.

Poniżej lista barier w odniesieniu do strony popytowej.

Bariery: Strona popytowa - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"
Bariery: Strona popytowa - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"

Poniżej lista barier w odniesieniu do strony podażowej.

Bariery: Strona podażowa - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"
Bariery: Strona podażowa - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"

Poniżej lista barier w odniesieniu do mechanizmów transmisji.

Bariery: Mechanizmy transmisji - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"
Bariery: Mechanizmy transmisji - na podstawie "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania"Okładka raportu "Komercjalizacja badań naukowych w Polsce. Bariery i możliwości ich przełamania" autorstwa Witolda M. Orłowskiego

Osoby zainteresowane komercjalizacją wyników badań naukowych, mogą zapoznać się z dwoma poradnikami, które przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: "Komercjalizacja: B+R dla praktyków 2013".Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...