poniedziałek, 19 sierpnia 2013


Richard Newton "Skuteczny kierownik projektu" - fragment okładki
Rozpoczynamy dziś nową serię w naszym serwisie. W "Bibliotece Nowoczesnego Naukowca" prezentować będziemy publikacje, które mogą być pomocne dla naukowca, który chce wzbogacić swój warsztat, a badania prowadzić w sposób profesjonalny. Pierwsza książka, którą omówimy to dzieło Richarda Newtona pt. "Skuteczny kierownik projektu".

Książka Newtona na polskim rynku ukazała się w 2010 r. Od razu na początku trzeba powiedzieć, że nie jest to pozycja adresowana do naukowców. Adresatami książki są bowiem menadżerowie oraz zgodnie z tytułem kierownicy projektów. Dlaczego więc naukowiec może sięgnąć do książki Newtona? Odpowiedź jest prosta - otrzymując grant na badania, rozpoczynamy realizację projektu. W niektórych sytuacjach budżet projektu opiewa na kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych i angażuje zespół składający się z przynajmniej kilkunastu osób. Taki projekt jest więc bardzo podobny do projektów, które nie są naukowymi.

Dobre wyjaśnienie terminu "projekt" przytacza w książce autor. Zgodnie z tym:
Projekt jest sposobem realizacji zadań, organizowania pracy ludzi oraz zarządzania zadaniami. Stanowi sposób koordynowania pracy i kierowana nią. Zarządzanie projektem różni się od innych stylów zarządzania tym, że jest ukierunkowane na pożądany rezultat i przestaje być potrzebne wraz z jego osiągnięciem. 
Przy przyjęciu takiej definicji, można zauważyć, że projektem można nazwać wszelkie granty, w realizację których zaangażowana jest więcej niż jedna osoba. W tej sytuacji projektem będą więc także granty dla najmłodszych naukowców, które realizowane są w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM. Potwierdza to także zawarta w książce Newtona definicja osoby kierownika projektu. 
Kierownik projektu jest osobą, która ponosi odpowiedzialność za realizację wszystkich elementów projektu. Może to być zajęcie na pełen etat lub funkcja pełniona doraźnie.
Jak widzimy z książki "Skuteczny kierownik projektu" mogą korzystać naukowcy. Dobrze będzie jednak, jeśli będą stosowali selekcję i samodzielnie dobiorą rady, które mogą wprowadzić do swojej metodologii zarządzania projektami naukowymi. Publikację na pewno warto przeczytać ze względu na fakt, że dla Newtona kluczowym sposobem zarządzania projektem jest postawienie na sprawną komunikację pomiędzy kierownikiem a zespołem, zespołem a kierownikiem, członkami zespołu między sobą, zespołem a otoczeniem. Komunikacja jest zaś elementem, który cały czas często szwankuje w polskiej nauce. Przykładem tego jest powoli rozwijająca się promocja w nauce. Newton podpowiada w jaki sposób usprawnić komunikację we wszystkich wymienionych płaszczyznach i dzięki temu usprawnić realizację projektu. 

Realizacja projektu nie ogranicza się tylko do samej komunikacji, choć jej rola jest bardzo ważna. Powodzenie projektu bardzo często zależy przede wszystkim od osoby kierownika. Ten zaś potrzebuje pewnych umiejętności, które pozwalają mu zarządzać zespołem oraz prawidłowym przebiegiem projektu. W książce Newtona wskazane zostały umiejętności, które powinien rozwijać w sobie skuteczny kierownik projektu. Na szczęście większości z nich można się nauczyć. 

Omawiana publikacja może być potraktowana jako elementarz dla naukowca, która stawia pierwsze kroki w świecie projektów. Autor w przystępny sposób wyjaśnia bowiem czym jest projekt, jaki jest jego zakres, w jaki sposób można sprawnie nim zarządzać oraz jak zrealizować projekt z sukcesem. A to tylko kilka z zagadnień, które w swojej książce porusza Newton.


Richard Newton "Skuteczny kierownik projektu"

Autor: Richard Newton
Tytuł: Skuteczny kierownik projektu. Sztuka osiągania celów
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Oficyna a Wolters Kluwer business
Liczba stron: 312
Cena: ok. 70 złPrint Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...