poniedziałek, 2 września 2013


Logo serwisu Ted.com
W poprzednim odcinku "Akademii Naukowca" zachęcaliśmy do promowania nauki. Dziś chcemy pokazać, jak można to trobić poprzez krótkie i przyciągające uwagę wystąpienia publiczne. Dobrym przykładem takich działań jest konferencja TED oraz strona internetowa www.ted.com.

Czym jest TED?
TED to konferencja naukowa, którą organizuje amerykańska fundacja non-profit Sapling Foundation. Nazwa TED pochodzi od słów "Technology, Entertainment and Design" i narodziła się w 1984 r. Celem konferencji jest popularyzacja "idei wartych rozpowszechniania". Początkowo TED dotyczył jedynie zagadnień technologicznych. Z czasem tematyka została rozszerzona i obejmuje także naukę. TED odbywa się obecnie niemal na całym świecie

Na czym polega TED? 
W TED prelegenci mają zazwyczaj kilkanaście minut, by przekazać widowni swoje idee. Sposób w jaki to uczynią, zależy tylko od nich. Ograniczenie czasowe oraz luźniejsza atmosfera na widowni sprawia, że większość mówców stara się uprościć swój przekaz. Nie oznacza to jednak, że przekaz staje się prostacki. Trzeba jednak przyznać, że oglądanie prof. Philipa Zimbardo - znanego m.in. ze Stanfordzkiego eksperymentu więziennego - który swój wykład prowadzi w podkoszulce, szybko skraca dystans między mówcą a odbiorcą.

Czy TED jest warty zainteresowania?
TED to doskonała okazja by zobaczyć jak światowej sławy naukowcy, przekazują swoją wiedzę w sposób przyjazny do odbiorcy. Wystąpienia nie są zamknięte w hermetycznym języku nauki. Pozwala to na popularyzację nawet trudnych i specjalistycznych zagadnień. To powoduje zaś, że nauka dociera do większej liczby odbiorców i jest dla nich zrozumiała. Dodatkowo TED i wystąpienia znanych naukowców są doskonałą szkołą wystąpień publicznych.

Oprócz TED istnieje także TEDx, czyli niezależne i organizowane konferencje, które wzorują się na zasadach TED. Jak informuje Wikipedia w Polsce TEDx organizowane są w następujących miastach:
  • TEDxGdańsk
  • TEDxGdynia
  • TEDxKraków
  • TEDxŁódź
  • TEDxPoznań
  • TEDxRawaRiver
  • TEDxWarsaw
  • TEDxWroclaw
TED to nie tylko konferencje, ale także internetowa społeczność oraz strona internetowa, na której znajdują się nagrane wystąpienia. Na stronie www.ted.com można oglądać tysiące nagrań. Duża część z nich została przetłumaczona na język polski. Co równie ważne nagrania na stronie ted.com udostępnione są na licencji Creative Commons BY-NC-ND.
 
Poniżej kilka przykładowych prezentacji z ted.com. Wygłosili je m.in. Philip Zimbardo, Stephen Hawking i Richard Dawkins.

Philip Zimbardo: Jak zwyczajni ludzie stają się potworami ... lub bohaterami


Stephen Hawking zadaje ważne pytania na temat wszechświata


Richard Dawkins o naszym "dziwnym" wszechświecie


Jeff Hawkins o tym, jak nauka o mózgu zmieni komputerologię


Amy Cuddy: Język ciała kształtuje naszą osobowość


Brian Greene: Czy nasz wszechświat to jedyny wszechświat?
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...