czwartek, 19 września 2013


fot. Aaron Burden / unsplash.com CC0 1.0
Umiejętność pisania dobrych artykułów naukowych jest jedną z kluczowych kompetencji, którą powinien posiadać ambitny naukowiec. Nie jest to jednak proste zadanie, tym bardziej, że w wielu czasopismach naukowych nie jest łatwo umieścić swój artykuł. John Blackwell i Jan Martin postanowili wyjść naprzeciw tym problemom i opublikowali książkę pt. "A Scientific Approach to Scientific Writing".

Publikacja Blackwell'a i Martin'a to świetny poradnik, w którym w prosty i przystępny sposób wyjaśniono, na co należy zwracać uwagę pisząc artykuł naukowy. Autorzy adresują swój poradnik nie tylko do naukowców, których ambicją są publikacje w znanych na całym świecie czasopismach naukowych. Ich rady są bowiem uniwersalne i w bardzo wielu przypadkach można je stosować przy pracy nad każdym tekstem naukowym.

Choć "A Scientific Approach to Scientific Writing" ma pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie "w jaki sposób powinien być skonstruowany dobry artykuł naukowy" lub mówią wprost "jak dobrze pisać będąc naukowcem", to najważniejszym wnioskiem, który można wyciągnąć z lektury, że kluczem do tej umiejętności jest dobrze przeprowadzone badanie naukowe. Dobrze, czyli zgodnie z prawidłowo przyjętą metodologią. Balckwell i Martin nie mówią tego wprost. Czytając ich książkę szybko można dojść jednak do przekonania, że napisanie dobrego artykułu bez prawidłowo przeprowadzonego badania naukowego, jest niemożliwe.

Jeśli dobrze zaplanujemy nasze badanie, autorzy książki poprowadzą nas za rękę przez nieraz bardzo złożoną procedurę pisania artykułu naukowego. Choć właściwie po lekturze omawianej publikacji procedura ta będzie dużo prostsza.

Blackwell i Martin przedstawiają artykuł naukowy, dzieląc go na następujące elementy:
  • Tytuł;
  • Abstrakt;
  • Wstęp;
  • Metoda badawcza (co zostało zrobione);
  • Wyniki;
  • Dyskusja;
  • Podsumowanie (wnioski).
Każdy z wymienionych elementów omawiany jest na konkretnym przykładzie. W książce autorzy piszą wraz z czytelnikami dwa proste artykuły naukowe i pokazują jak teoretyczne rady, należy zastosować w praktyce. Później przedstawiają zaś bardziej złożone problemy badawcze i na ich podstawie tworzą artykuł naukowy.

Blackwell i Martin w swojej książce podpowiadają także nie tylko z jakich elementów powinien się składać dobry artykuł naukowy, ale również jakim językiem należy się posługiwać. Dowiadujemy się o zagrożeniach, które niesie ze sobą tekst napisany naukowym żargonem. Otrzymujemy odpowiedź na pytanie w jakim czasie (teraźniejszym, przeszłym?) należy pisać. Czy używać strony czynnej czy biernej. Całość dotyczy języka angielskiego - w takim języku napisana jest też sama książka - co nie powinno dziwić, bo współczesny naukowiec często musi pisać artykuły w tym języku.

"A Scientific Approach to Scientific Writing" jest książką dopracowaną od początku do końca. Na zakończenie dowiadujemy się bowiem, jak reagować na uwagi recenzentów i jak w kulturalny sposób się do nich odnieść. Wiedza bardzo cenna dla wszystkich, którzy mają ambicję publikowania swoich prac w najważniejszych czasopismach naukowych ze swojej dziedziny.

Dla osób, które kręcą nosem, że do publikowania artykułów naukowych, przydatne może być czytanie specjalnych poradników, dobrą radę mają jego autorzy. Na początku książki stwierdzają, że wcale nie trzeba respektować przedstawianych przez nich oraz redakcje czasopism zasad. Można pisać po swojemu. Jeżeli zaś chcemy opublikować naszą pracę, po prostu wystarczy zostać właścicielem prestiżowego czasopisma.

Książkę Johna Blackella i Jana Marina "A Scientific Approach to Scientific Writing" można kupić na stronie Link Springer. Fragmenty dostępne są także w usłudze Google Books. Prezentujemy je poniżej.


Zdjęcie we wpisie: fot. Aaron Burdenunsplash.com CC0 1.0Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...