sobota, 7 września 2013


Logo kwartalnika Nowe Media pod redakcją Eryka Mistewicza
Czy dzięki sile społeczności internetowej oraz smartfonom można przeprowadzić badania, które zostaną uwieńczone otrzymaniem nagrody Nobla? Nad tak postawionym pytaniem w artykule pt. "#PięknoNauki" w najnowszym wydaniu kwartalnika "Nowe Media" zastanawia się Marcin Jakubowski z Instytutu Fizyki Maxa Plancka w Greinfswaldzie.

Celem artykułu Jakubowskiego nie jest wcale udzielenie odpowiedzi na pytanie przedstawione w pierwszym akapicie. Te pozostaje bowiem obecnie bez odpowiedzi. Autor przedstawia natomiast przegląd badań, w których współcześni naukowcy wykorzystują dobrą wolę i chęć współpracy wielu użytkowników komputerów oraz informacje pojawiające się w mediach społecznościowych, do prowadzenia swoich badań.

Jakubowski przedstawia projekty naukowe, w których może wziąć udział każda osoba posiadająca komputer. Wystarczy wyrazić zgodę i zainstalować specjalny program na swoim komputerze, by w czasie, gdy na nim nie pracujemy, naukowcy mogli wykorzystać jego moce obliczeniowe. Te wykorzystywane są zaś m.in. do przeszukiwania nieba, poszukiwania lekarstwa na AIDS, modelowania zmian klimatycznych oraz badania cząstek elementarnych, które powstają w CERNIE

Z artykułu możemy dowiedzieć się także o tym w jaki sposób badacze wykorzystują smartfony do m.in. pomiarów natężenia hałasu  oraz stworzenia mapy zanieczyszczenia hałasem na świecie. Całość realizowana jest w ramach projektu NoiseTube.

Wszystkie przedstawione przez Jakubowskiego badania bazują na sile, która tkwi w dużych społecznościach. Badacze starają się także wykorzystać do swoich badań wirtualne społeczności i serwisy społecznościowe. Śledzenie wpisów pojawiających się na Twitterze - po ich odpowiednim przefiltrowaniu - ma pomóc w stworzeniu narzędzia do badania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W przeszłości próby takie podjęło już Google tworząc Google Flu Trends. W tym przypadku szacowano rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Przy szacowaniu bazowano zaś na zapytaniach wpisywanych prze użytkowników do wyszukiwarki. Pod uwagę brano zaś zapytania dotyczące grypy.

Cały artykuł Marcina Jakubowskiego można przeczytać w najnowszym wydaniu kwartalnika "Nowe Media".Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...