sobota, 14 września 2013


Fragment okładki publikacji "Futuronauta" wydanej przec CITTRU
Nauka to nie tylko prowadzenie badań naukowych. To także szeroko rozumiana działalność popularyzatorska oraz snucie śmiałych wizji, jak nauka może zmieniać otaczający nas świat. Taki pogląd w dobry sposób oddaje publikacja pt. "Futuronauta" wydana przez CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapoznanie się z tą pozycją polecamy w kolejnej odsłonie cyklu "Weekendowo o Nauce".

Futuronauta to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki”. Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji i wiele innych możliwości. W dużej mierze program „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki” kojarzyć można z inicjatywami realizowanymi pod szyldem Nauki 2.0.
Te poszczególne elementy w znacznym stopniu koncentrują się na szeroko rozumianej komunikacji związanej z nauką. A idąc dalej… Komunikacja ta jest kluczowym aspektem otoczenia nauki – pola styczności nauki ze społeczeństwem i obszarem wzajemnego wpływu.
Nauka nie jest czymś odległym, bo nawet mówiąc o przyszłości, mówi o nas „tu i teraz”!
W taki sposób "Futuronautę" opisują sprawcy całego zamieszania z Krakowa. W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez nich konkurs przyszło kilkaset opowiadań. Ich autorzy mogli puścić wodze fantazji i ukazać, jak nauka może wpłynąć na naszą przyszłość. Wśród zgłoszeń jury konkursy wybrało ich zdaniem najlepsze. W samej publikacji opublikowano zdecydowanie więcej opowiadań. I tak otrzymaliśmy 203 strony, z których treść wielu zmusza do głębszego zastanowienia się.

Tematyka opowiadań jest bardzo zróżnicowania. Od próby ofiarowania każdemu szczęścia, co może mieć opłakane skutki (Przemysław Zańko "Szczęście"). Przez ukazanie świata, w którym maszyny mające dostęp do dorobku kulturowego ludzkości, zaczynają zastępować twórczą działalność człowieka (Przemysław Zańko "Literatura 2.0. Czy leci z nami autor"). Rozważania na temat wkraczania robotów w świat ludzi (Justyna Janik "Wstręt"). Ukazanie roślin jako prawdziwie genialnych twórców (Marcin Kowalczyk "Roślina jako część kultury"). Wskazanie sposobu na zaprowadzenie na Ziemi harmonii i zniwelowania negatywnego wpływu człowieka na naturę (Jakub Jan Bażela "Cisza"). Po dywagacje jak mógłby wyglądać świat, w którym zniknęłyby bariery językowe i jakie miałoby to skutki dla naszej społeczności (Stanisław Witecki "A jednak Babel!").

A to zaledwie niewielka część ze wszystkich opowiadań, które znalazły się na łamach "Futuronauty". Zdecydowanie warto sięgnąć po tę bezpłatną pozycję i pomyśleć o nauce w nieco odmienny sposób.


Okładka publikacji "Futuronauta" wydanej przec CITTRU
Okładka publikacji "Futuronauta" wydanej przec CITTRU
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...