sobota, 28 września 2013


Logo systemu Android
Coraz większa część społeczeństwa korzysta ze smartfonów. Te mają tę dobrą cechę, że możemy samodzielnie wzbogacać je o odpowiadające nam aplikacje. A jakie aplikacje mogą się znaleźć na telefonie naukowca? Najlepiej te związane z nauką. W kolejnym odcinku cyklu "Weekendowo o Nauce" podpowiemy, na które aplikacje warto zwrócić uwagę.

W naszym poszukiwaniu aplikacji ograniczymy się do urządzeń obsługiwanych przez system Android. Zwolenników urządzeń z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem od Apple oraz fanów kafelków od Microsoft przepraszamy. W przyszłości postaramy się im to wynagrodzić.

TED
Samą inicjatywę TED opisywaliśmy już na naszej stronie. Jej androidowa aplikacja zapewnia dostęp do bazy nagrań z TED na wszelkich urządzeniach mobilnych. Aplikacja pozwala również na włączenie polskich napisów - o ile są dostępne - do filmów.

NASA
Oficjalna aplikacja National Aeronautics and Space Administration. Poprzez aplikację możemy zapewnić sobie dostęp do najnowszych informacji, zdjęć oraz filmów przygotowanych przez NASA. Doskonała propozycja dla osób, które fascynują się kosmosem.
Link do aplikacji NASA

Nauka w Polsce
Pierwsza rodzima produkcja w naszym zestawieniu. Nauka w Polsce to aplikacja, do której informacje dostarczają dziennikarze naukowi Polskiej Agencji Prasowej. Celem aplikacji jest popularyzacja polskiej nauki. Użytkownicy narzekają jednak, że minusem aplikacji jest jej brak integracji z serwisami społecznościowymi. 
Link do aplikacji Nauka w Polsce

DISCOVERY NEWS
Aplikacja, która nie bez powodu kojarzy się z Discovery Chanel. Choć kanał nadaje program w języku polskim, to aplikacja nie jest dostępna w naszej wersji językowej. Aplikacja umożliwia dostęp do bogatego zbioru programów Discovery Chanel oraz najnowszych informacji ze świata nauki.
Link do aplikacji Discovery News

SCIENCE DAILY NEWS
Aplikacja dla wszystkich osób, które chcą być na bieżąco z wszystkimi ważnymi informacjami z naukowego światka. To dobre źródło informacji, bo aplikacja Science Daily News jest mobilnym dzieckiem serwisu http://www.sciencedaily.com

USOS
Mobilna wersja dostępu do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów, czyli dobrze znanego USOSa. Celem aplikacji jest zapewnienie dostępu do pełnej wersji systemu na urządzeniach przenośnych. Minusem aplikacji jest fakt, że działa ona jedynie w przypadku następujących uczelni: Uniwersytet Wrocławski (wydział Prawa, Administracji i Ekonomii), Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

EBSCOHOST
Jeżeli nawet po wyłączeniu komputera i odłożeniu czasopism naukowych odczuwacie głód wiedzy, to aplikacja EBSCO jest dla Was. To bowiem nic innego jak mobilny dostęp do bazy czasopism indeksowanych w EBSCO. W wersji mobilnej możliwe jest m.in. poszukiwanie artykułów oraz wysyłanie linków do nich mailem.

SCIVERSE SCOPUS ALERTS
Alternatywa dla EBSCOhost w postaci dostępu do bazy Scopus. Z bazy można korzystać bezpłatnie, o ile nasza jednostka naukowa ma do niej wykupiony dostęp. O to najlepiej zapytać w bibliotece. Aplikacja pozwala wyszukiwać artykuły, zapisywać je, ustawiać alarmy związane z ich cytowaniem, nanosić notatki na artykułu oraz dzielić się nimi mailem oraz na Twitterze.
Link do aplikacji SciVerse Scopus Alerts

Jeżeli uważacie, że na naszej liście brakuje ciekawych aplikacji, linki do nich możecie umieszczać w komentarzach poniżej.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...