sobota, 21 września 2013


Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia "Jedynka"
Popularyzacja nauki to hasło, które powraca na nasze łamy niczym bumerang. W dzisiejszym odcinku "Weekendowo o nauce" chcemy pokazać, jak można popularyzować naukę w praktyce. Dobrym przykładem takiego działania jest cykliczna audycja "Wieczór odkrywców", która nadawana jest na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia.


Czym w ogóle jest program "Wieczór odkrywców"? Na stronie internetowej Polskiego Radia możemy znaleźć następującą informację:
Popularnonaukowy magazyn autorski Krzysztofa Michalskiego przybliża zjawiska dziejące się we Wszechświecie a zarazem komentuje wydarzenia ze świata nauki. Autor ze swoimi gośćmi dyskutuje o procesach społecznych, przedstawia ludzi, którzy odkrywają przed nami tajemnice otaczającego świata, tworzą nowe prądy
W programie "Wieczór odkrywców" poruszane są zagadnienia związane z wieloma dziedzinami nauki. Co bardzo ważne - audycja ma za zadanie dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Z tego powodu na antenie nie pojawia się branżowy żargon. Nawet bardzo specjalistyczne zagadnienia przekładane są na język, który jest zrozumiały dla słuchaczy, którzy w większości nie są naukowcami. Dzięki temu nauka staje się bliższa ludziom i zostaje ukazana jako rzeczywistość, z którą stykają się w wielu codziennych sytuacjach.

Audycja Krzysztofa Michalskiego to także dobra okazja do zainteresowania nauką młodszych odbiorców, którzy w przyszłości sami mogą zostać naukowcami. I właśnie tak powinna wyglądać popularyzacja nauko w praktyce. 

Kilkudziesięciu odcinków "Wieczoru odkrywców" można posłuchać na stronie Polskiego Radia.



Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.



0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...