piątek, 11 października 2013


Projekt naukowy trzeba promować
Promocja nauki to nie tylko duże i masowe akcje podejmowane przez jednostki naukowe czy ogólnopolskie instytucje. Promować naukę może każdy z naukowców indywidualnie. W tym nieocenioną pomoc daje nam internet. Dlatego w kolejnym odcinku Akademii Naukowca podpowiemy, jak można promować prowadzone przez siebie badania w internecie.

Wbrew pozorom założenie i prowadzenie własnej strony internetowej, która posłuży nam do kontaktu ze światem, wcale nie wymaga dużych wydatków i zaawansowanej znajomości informatyki. Wszystko dlatego, że w sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych serwisów, które w prosty i bezpłatny sposób umożliwiają założenie własnej strony internetowej. Może być ona np. naszym blogiem naukowym. Poniżej omówione zostaną dwie popularne możliwości podjęcia wspomnianych działań.


Serwis, który obecnie należy do Google. Do założenia swojej strony, potrzebne jest posiadanie konta w jednej z usług Google. Jeśli więc korzystamy np. z poczty Gmail, to wchodząc na stronę https://www.blogger.com/home, bez większego problemu możemy stworzyć swoją własną stronę. Podając naszą nazwę strony - np. mojastrona - stworzymy stronę http://www.mojastrona.blogspot.com. Oczywiście możemy stworzyć stronę tylko o takiej nazwie, która  nie została wybrana wcześniej przez innego użytkownika. Istnieje również możliwość wykupienia własnej domeny i używania jej w Bloggerze. Ponosimy wówczas koszt wykupienia domeny. Sama usługa pozostaje cały czas bezpłatna.

W przypadku Bloggera nie musimy martwić się, że nie wiemy, jak stworzyć layout naszej strony. Dostępnych jest bowiem kilkanaście szablonów wyglądu. Możemy zmienić ich kolory oraz układ poszczególnych elementów. W internecie bez problemu możemy również wyszukać wiele innych bezpłatnych szablonów stron opartych o Bloggera

Większość problemów ze stroną prowadzoną w oparciu o Bloggera, można rozwiązać dzięki dedykowanej mu pomocy Google. W internecie istnieje również wiele stron internetowych, których autorzy udzielają porad związanych z używaniem Bloggera.

Stronę prowadzoną w Bloggerze, można bez problemu zintegrować ze społecznościowym portalem Google Plus. Wynika to oczywiście z faktu, że właścicielem obu usług jest jedna firma. Na szczęście bez większych problemów przebiega również integracja z Facebookiem oraz Twietterem.


WordPress przedstawiany jest w następujący sposób:
WordPress jest nowoczesną, semantyczną, osobistą platformą publikacyjną, koncentrującą się na estetyce, zgodności z internetowymi standardami i użyteczności. WordPress jest zarówno wolny (od słowa „wolność”), jak i darmowy.
Prościej rzecz ujmując, WordPress jest tym, czego używasz, kiedy chcesz pracować, korzystając z oprogramowania blogowego zamiast z nim walczyć.
WordPress, podobnie jak Blogger, umożliwia założenie własnej strony. Tym razem zakładana strona będzie miała budowę http://www.mojastrona.wordpress.com. Oczywiście możliwe jest również wykupienie własnej domeny i używania do jej obsługi silnika WordPress. Wszystko dostępne jest bezpłatnie.

I tu również dostajemy szablony, które możemy wykorzystywać do budowy naszej strony. Dodatkowo w internecie bez problemu możemy znaleźć wiele innych bezpłatnych szablonów. Bez trudu odnajdziemy również rozwiązania problemów, na które możemy trafić pracując z WordPress.

Choć pod względem podstawowych funkcji Blogger i WordPress niewiele się różnią, to ten drugi ma zdecydowaną przewagę. Silnik WordPress można bowiem pobrać i zainstalować na innym serwerze. Blogger na taki ruch nie pozwala i jest uzależniony od naszego konta Google.

Zaletą obu przedstawionych powyżej sposobów prowadzenia własnej strony internetowej, jest fakt, że nie trzeba być ekspertem, by rozpocząć swoją aktywność w internecie. Obie usługi w prosty sposób umożliwiają nam promocje nauki. Dużo ważniejsze od tego, gdzie założymy swoją stronę, będzie fakt, jak będziemy ją prowadzić. Warto przygotować strategię prowadzenie strony i zastanowić się w jaki sposób możemy promować naukę. W tym może nam pomóc publikacja pt. "Promocja w nauce. Poradnik dobrych praktyk". Uzasadnione będzie także zastanowienie się, czy na naszej stronie nie warto postawić na otwartą naukę.

Grafika we wpisie pochodzi z domeny publicznej.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...