piątek, 18 października 2013


Fragment okładki książki Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych Henryka Bienioka
Jednym z problemów, z którymi spotykają się naukowcy, jest nadmiar obowiązków. Zwracaliśmy na to uwagę, zastanawiając się, jak połączyć obowiązki naukowca i dydaktyka. Kłopotliwe jest tu przede wszystkim wygospodarowanie czasu na wszystkie niezbędne zadania. Konieczne wydaje się więc nauczenie zarządzania czasem, a mówiąc precyzyjniej - zarządzaniem sobą w czasie.

Na rynku dostępnych jest wiele poradników, które zawierają praktyczne rady, jak zarządzać czasem. Książka Henryka Bienioka - jeśli oceniać ją tylko po tytule i okładce - wydawać może się jedną z wielu podobnych publikacji. Tytuł może być jednak mylący. Tak naprawdę mamy bowiem do czynienia nie tyle z poradnikiem, jak zarządzać sobą w czasie, ale jak zaplanować swoje życie, by osiągnąć sukces.

Autor książki jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu - nie tylko czasem. W książce usiłuje więc przekonać czytelników, że każdy może osiągnąć sukces. Warunkiem jest tylko dostatecznie ciężka praca oraz precyzyjnie wyznaczony cel, do którego chcemy dotrzeć. Plusem książki prof. Bienioka jest fakt, że nie usiłuje przedstawiać cudownych metod, które zapewnią sukces przy minimalnym nakładzie pracy. Tak naprawdę głównym przesłaniem publikacji wcale nie jest wcale odpowiednie zarządzanie czasem, a wskazanie, że przyczyną wielu porażek jest lenistwo, brak wiary w siebie i brak zaangażowania.

Momentami książka może wydawać się zbyt ostra. Autor nie waha się osoby, które mają problem ze zorganizowaniem swojego czasu, nazywać nieudacznikami. Ale jednocześnie pokazuje, jak niewiele dzieli owych "nieudaczników" od osób, które osiągają sukcesy na wielu płaszczyznach swojego życia.

Książkę prof. Bienioka można traktować, jak dobry poradnik motywujący, by wziąć życie w swoje ręce i zabrać się do solidnej roboty. Wówczas sprawne zarządzanie czasem przyjdzie samo. Oczywiście autor nie pomija kanonu metod zarządzania czasem. W książce przeczytamy więc o zasadzie Pareto czy macierzy Eisenhowera. Poznamy też wiele praktycznych rad, jak sprawnie zarządzać swoim czasem.

Po książkę "Zarządzanie czasem" warto sięgnąć, jeśli chcemy uporządkować swoje życie. Zarówno te naukowe, jak i osobiste. Nie liczmy jednak na cudowne rozwiązania i drogi na skróty. Tych w książce prof. Bienioka nie ma. Jest za to zachęta do ciężkiej pracy i wiary, że przyniesie ona efekty.


Okładka książki Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych Henryka Bienioka

Autor: Henryk Bieniok
Tytuł: Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Difin
Liczba stron: 198
Cena: ok. 35-40 złPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...