wtorek, 8 października 2013


Logo Google Scholar
27 września 2013 r. minęło 15 lat od momentu, gdy wyszukiwarka firmy Google zaczęła zmieniać internet. Nieco krócej, bo od niespełna dziewięciu lat, funkcjonuje serwis Google Scholar. Dla wielu naukowców właśnie ten serwis jest ważnym narzędziem w poszukiwaniu baz danych z publikacjami naukowymi.


Czym w ogóle jest Google Scholar? Sama firma tak opisuje swój produkt:
Stań na ramionach gigantów.
Google Scholar zapewnia prosty sposób na szeroko rozumiane przeszukiwanie literatury naukowej. W jednym miejscu możesz przeszukiwać publikacje z wielu dyscyplin naukowych oraz z wielu źródeł: artykuły, prace naukowe, streszczenie, książki, uzasadnienia wyroków sądowych, które pochodzą z wydawnictw naukowych, stowarzyszeń naukowych, repozytoriów internetowych, uczelni wyższych oraz innych stron internetowych. Google Scholar pomaga znaleźć prace w całym świecie badań naukowych.
Google postanowiło wykorzystać wiedzę, którą zdobyło tworząc swoją wyszukiwarkę i przenieść ją do świata publikacji naukowych. Tak powstał Google Scholar. Pozwala on naukowcom na przeszukiwanie internetu w celu odnalezienia publikacji naukowych.

Opcje wyszukiwania w Google Scholar
Opcje wyszukiwania zaawansowanego w Google Scholar.
Poszukiwania można prowadzić na kilka sposobów. Można wpisać interesujące nas słowo lub frazę. Dostępne jest także wyszukiwanie zaawansowane. Wygląda ono tak, jak na obrazku powyżej. Poszukiwać możemy konkretnego słowa/słów lub konkretnej frazy. Możliwe jest także odnalezienie publikacji z przynajmniej jednym ze wskazanych słów. Można podać również słowa, których nie chcemy zobaczyć w wynikach wyszukiwania. Danych słów można szukać w całej treść publikacji lub tylko jej tytule. 

Zaawansowane wyszukiwanie pozwala także odnaleźć publikacje danego autora lub publikacje, które ukazały się w konkretnym czasopiśmie naukowym. Jeśli zaś interesują nas publikacje z konkretnego czasu - można wskazać daty graniczne, w których ma odbyć się wyszukiwanie.

Dużym plusem Google Scholar jest fakt, że duża część wyszukanych artykułów uzupełniona jest linkami do ich pełnych wersji. Pełne wersje swoich publikacji w Google Scholar może udostępnić każdy z naukowców. Interesujący poradnik o Google Scholar i zakładaniu swoich profili przez naukowców, przygotował dr Emanuel Kulczycki. Umieszczanie swoich publikacji naukowych online może okazać się korzystne dla samego naukowca. Wszystko dlatego, że Google Scholar jest jedną z baz, z których korzysta Publish of Perish przy obliczaniu indeksu Hirscha. Ten jest zaś brany pod uwagę przy ocenie dorobku naukowego naukowca m.in. przy ocenie wniosków składanych do Narodowego Centrum Nauki w panelu HS.

Google Scholar ma też pewne minusy. Za największy uznawany jest fakt, że w algorytmie wyszukiwania publikacji naukowych ważną rolę odgrywa liczba cytowań danej pracy. Prace cytowane częściej, znajdują się wyżej w wynikach wyszukiwania. Siłą rzeczy do dużej liczby cytowań potrzebna jest dłuższa obecność publikacji na "rynku" oraz w świadomości naukowców. Najnowsze prace, choćby były światową sensacją, są cytowane dopiero po pewnym czasie. W pewien sposób można rozwiązać ten problem, wybierając wyszukiwanie zaawansowane oraz wskazując przedział lat, w którym ma zostać przeprowadzone wyszukiwanie.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...