czwartek, 31 października 2013


fot. Amador Loureiro / unslpash.com CC0 1.0"Dobrze napisany wniosek nie uratuje złego pomysłu, ale źle napisany wniosek może zabić nawet najlepszy pomysł" - od takiej idei wychodzi w swoim bardzo dobrym poradniku o pisaniu wniosków grantowych Jacob Kraicer. Choć sam poradnik ma zaledwie trzynaście stron, to autor zawarł na nich esencję swojej wiedzy, którą zgromadził przez 30 lat, jako osoba pisząca oraz oceniająca wnioski o granty na badania naukowe.

W swojej krótkiej publikacji Kraicer w punktach przedstawia kolejne rady, które na pewno warto wziąć pod uwagę pracując nad wnioskiem o grant na badania naukowe. Choć autor zajmuje się medycyną, to jego porady są dobrze dopasowane do potrzeb wszystkich naukowców. 

Kraicer przedstawia także krok po kroku proces przygotowania wniosku o grant. Zdaniem autora powinien się on zacząć rok przed upłynięciem terminu składana wniosków. Realizacja kolejnych kroków w określonym terminie, ma pomóc w przygotowaniu dobrego i przemyślanego wniosku. Co równie ważne ma pomóc w uniknięciu prostych błędów, które łatwo popełnić, gdy odkładamy wszystko na ostatnią chwilę i działamy pod presją czasu.


Z publikacji Kraicera dowiemy się, na co zwracają uwagę osoby oceniające wniosek i jak można w prosty sposób przekonać ich do swoich racji. A tu znaczenie mogą mieć nawet tzw. literówki. Bo jak stwierdza autor:
Jeśli nie potrafisz napisać wniosku bez błędów literowych, to dlaczego mamy oczekiwać, że dasz radę przeprowadzić poprawnie badania naukowe?
Warto zwrócić również uwagę na błędy, które we wnioskach mogą często popełniać osoby, które składają wniosek po raz pierwszy. Dla równowagi - autor wylicza także błędy popełniane przez uznanych i doświadczonych badaczy. Znając cudze błędy, dużo łatwiej uniknąć ich we własnych wnioskach.


Najważniejsze na koniec - Jacob Kraicer udostępnił swoją publikację bezpłatnie w internecie. Zachęcamy do lektury i stosowania w swoich wnioskach o granty.

Zdjęcie we wpisie: fot. Amador Loureiro / unslpash.com CC0 1.0Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...