środa, 9 października 2013


Symbol ruchu Open Access - Otwartej Nauki
Ostatnie dni to czas bardzo dobrych informacji dla zwolenników idei otwartej nauki. We wtorek ukazał się "Promosaurus. Poradnik promocji nauki", a już w środę dr Emanuel Kulczycki poinformował na swoim blogu, że pojawiły się trzy nowe publikacje dotyczące otwartej nauki. Zostały one wydane z okazji Open Access Week 2013 przez Stowarzyszenie EBIB.

Wszystkie publikacje zostały udostępnione na licencji CC BY-SA 3.0, co na pewno ułatwi dostęp do nich oraz rozpropagowanie wśród zainteresowanych osób.

Emanuel Kulczycki "Otwarte czasopisma: Zakładanie czasopism naukowych oraz transformacja czasopism zamkniętych"


Okładka publikacji "Otwarte czasopisma"
Cel publikacji wyjaśnia we wstępie jej autor.
Niniejsza publikacja pokazuje, w jaki sposób można przekształcić czasopisma naukowe wydawane w sposób klasyczny (w poradniku będzie on nazywany „zamkniętym”) w czasopisma nowoczesne, które będą utożsamiane w tej broszurze z czasopismami otwartymi.
Na 69 stronach poradnika dowiadujemy się jak założyć otwarte czasopismo naukowe oraz jak przekształcić ich zamknięte odpowiedniki w duchu otwartej nauki. Co ważne - dowiadujemy się także dlaczego warto zdecydować się na taki krok i co dzięki temu może zyskać czasopismo oraz publikujący w nim naukowcy.

Kliknij i pobierz poradnik w formacie pdf

Bożena Bednarek-Michalska "Modele biznesowe otwartego publikowania naukowego : Informator dla polskich wydawców uczelnianych"

Okładka publikacji "Modele biznesowe"
Jak wyjaśnia we wstępie publikacji autorka:
Celem tego informatora jest przedstawienie nowych biznesowych modeli otwartego publikowania naukowego oraz kilku przykładów wydawnictw naukowych oraz uczelnianych z Polski i ze świata, które postanowiły się zmierzyć z modelem otwartym. Informator jest przeznaczony dla specyficznej grupy wydawców, działających przy polskich uczelniach, wydawców publicznych, dla których zysk może mieć inny, niekoniecznie komercyjny wymiar. Istotne są tu te wskaźniki, które wpływają na promocję badań czy edukacji danej uczelni oraz jej pracowników.
Kliknij i pobierz poradnik w formacie pdf


Paweł Szczęsny "Otwarta nauka: czyli dobre praktyki uczonych"

Okadka publikacji "Otwarta nauka"
W początkowej części publikacji dowiadujemy się, że:
Otwartość i wynikająca z niej transparentność leżą u podstaw nieskrępowanej wymiany wiedzy pomiędzy uczonymi. Jednakże przez ostatnie kilkadziesiąt  lat środowisko naukowe straciło w sporej części kontrolę nad procesem komunikacji naukowej, głównie poprzez systematyczne przekazywanie podmiotom, spoza struktur akademickich, wielu czynności, które historycznie wykonywane były w całości przez akademików. Dla przykładu, czasopisma, które niegdyś w większej części wydawane były przez uczelnie, towarzystwa naukowe czy inne instytucje badawcze, w tej chwili niemalże w całości kontrolowane są przez komercyjnych wydawców. Naukowe bazy danych w istotnym stopniu (zależnym jednak od dziedziny) podzieliły los czasopism. Ponadto, niegdyś oczywisty obowiązek popularyzacji nauki i etosu uczonego, „zrzucony” został na dziennikarzy i rzadko oczekuje się od akademika działalności popularyzacyjnej.
Kliknij i pobierz poradnik w formacie pdf

Wcześniej ukazały się następujące publikacje i dokumenty dotyczące otwartej nauki:
Wpis na licencji CC BY-SA.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...