czwartek, 3 października 2013


Fragment okładki książki "Open Access. Analiza zjawiska z punktu widzenia polskiego naukowca"
Na rynku ukazała się kolejna książka zajmująca się zagadnieniem otwartej nauki. Publikacja pt. "Open Access. Analiza zjawiska z punktu widzenia polskiego naukowca" dostępna jest bezpłatnie w internecie na licencji CC BY-SA 3.0. Książka autorstwa Marcina Lisa, Rafała Kabacińskiego, Rafała Kozierskiego i Piotra Kaczmarka to kolejna wartościowa pozycja, która propaguje wiedzę o otwartej nauce.

Publikacja "Open Access. Analiza zjawiska z punktu widzenia polskiego naukowca" jest dobrym punktem wyjścia dla osób, które o otwartej nauce nie wiedzą jeszcze nic i chcą uzupełnić swoją wiedzę w tym temacie. Ale również i naukowcy, którzy zetknęli się z otwartą nauką, po omawianą książkę powinni sięgnąć. Autorzy nie ograniczają się bowiem tylko do przedstawienia zasad i niuansów otwartej nauki. Wyjaśniają również jakie korzyści dzięki otwartej nauce zyskują autorzy, społeczeństwo i państwo. 

Samą strukturę publikacji jej autorzy przedstawiają we wstępie. Dowiadujemy się z niego następujących informacji:
Ruch Open Access zdobywa rosnącą popularność, pojawia się jednak wokół niego wiele mitów i niekoniecznie uzasadnionych nadziei. Celem tej książki jest przyjrzenie się temu zjawisku i jego ocena z punktu widzenia polskiego badacza. W tym celu w pierwszym rozdziale zastanowimy się nad przyczynami powstania tego ruchu, a następnie w rozdziale drugim sprecyzujemy, czym jest Open Access oraz pokrewne inicjatywy, często mylnie z nim utożsamiane. Rozdział trzeci będzie analizą ruchu otwartego dostępu z punktu widzenia różnych grup interesu związanych z nauką. Wreszcie rozdziały czwarty i piąty skoncentrują się na praktycznych aspektach publikowania artykułów w otwartym dostępie z punktu widzenia polskiego badacza. W rozdziale szóstym dokonamy krótkiego podsumowania informacji o ruchu Open Access.
Książkę można pobrać bezpłatnie z repozytorium CEON pod tym linkiem.
Jeśli zainteresowała Was otwarta nauka, warto zapoznać się z wcześniejszymi publikacjami, które poruszały te zagadnienie. Odnośniki do poszczególnych pozycji znajdują się poniżej.

Okładka książki "Open Access. Analiza zjawiska z punktu widzenia polskiego naukowca"

Wpis opublikowany na licencji CC BY-SA 3.0.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...