sobota, 5 października 2013


19 września 2013 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zorganizowała konferencję pt. What makes successful researchers? Supporting career development in science. Jedną z prelegentek na konferencji była dr Sophia N. Karagiannis z St. John's Institute of Dermatology Division of Genetics and Molecular Medicine King's College London School of Medicine. W swojej prelekcji mówiła przede wszystkim o planowaniu kariery naukowej. Zwróciła także uwagę na problematyczną kwestię łączenia roli naukowca i dydaktyka.

W dzisiejszym odcinku "Weekendowo o nauce" zajmiemy się właśnie kwestią łączenia dwojakiej roli, która spoczywa na dużej części pracowników polskich uczelni. Problem ująć można tu w kilku punktach:
  • trudności czasowe z łączeniem funkcji dydaktyka i naukowca;
  • brak wystarczających umiejętności do wykonywania jednocześnie funkcji dydaktyka i naukowca;
  • ocenianie zadań dydaktycznych jako iegodnych prawdziwego naukowca.
W odniesieniu do pierwszego punktu nie można zapominać, że naukowcy coraz częściej muszą pozyskiwać środki na badania naukowe ze źródeł zewnętrznych. To zaś związane jest z pisaniem wniosków grantowych, które mają swoją specyfikę i nauczenie się jej wymaga poświęcenia na to czasu. Podobnie jest z przygotowaniem dobrych zajęć dla studentów. Te również są czasochłonne. W konsekwencji czas staje się dobrem bardzo deficytowym.

Nie można także nie zauważać, że nie wszyscy zatrudnieni w jednostkach naukowych posiadają  umiejętność bycia równocześnie i naukowcem, i dydaktykiem. Świetny naukowiec może być tragicznym nauczycielem, który nie będzie w stanie w sposób komunikatywny i interesujący przekazać wiedzę studentom. Oczywiście sytuacja może być również odwrotna. Dydaktyk cieszący się szacunkiem wśród studentów, wcale nie musi posiadać warsztatu dobrego naukowca.

Jest też i trzecia kwestia. Wśród naukowców można spotkać osoby, które uważają, że przysłowie "obyś cudze dzieci uczył" to najgorsze z możliwych przekleństw. Przekazywanie wiedzy uważają za czynność niegodną prawdziwego naukowca. Wszystko dlatego, że ich zdaniem prawdziwa nauka odbywa się w gabinetach i laboratoriach a nie na salach wykładowych.

Przytoczone powyżej kwestie, to zaledwie niewielka część problemów, które pojawiają się na styku nauki i dydaktyki. Spotykają się z nimi naukowcy nie tylko w Polsce. Potwierdza to m.in. artykuł, który napisała przywołana dr Sophia N. Karagiannis. W 2009 r. w czasopiśmie International Journal of Teaching and Learning in Higher Education opublikowała ona artykuł pt. The Conflicts Between Science Research and Teaching in Higher Education: An Academic’s Perspective. Brytyjscy naukowcy mają bowiem podobne trudności, jak ich polscy koledzy. Dr Karagiannis diagnozuje sytuację i przedstawia swoje propozycje rozwiązania jej. Cały artykuł można przeczytać na stronie International Society for Exploring Teaching and Learning.


Grafika we wpisie pochodzi z domeny publicznejPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...