sobota, 26 października 2013


Logo Programu Trzeciego Polskiego Radia
Nauka powinna mieć wpływ na poprawę warunków życia człowieka. Pogląd ten wydaje się oczywisty, ale często społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięcza nauce. Po części winę za taki stan rzeczy ponoszą naukowcy, którzy niezbyt chętnie promują wyniki swoich badań. Na szczęście z pomocą przychodzą im dziennikarze.

Szczególnym przypadkiem jest tu audycja "Obieg otwarty", która nadawana jest w każdy poniedziałek o godzinie 7:40 w Trzecim Programie Polskiego Radia, czyli popularnej Trójce. Audycję przygotowuje Agnieszka Stępień. Jej celem jest udowodnienie, że nauka, a nauki społeczne przede wszystkim, nie są wcale rzeczywistością bardzo odległą od codziennego życia. 

Tak opisuje audycję jej autorka:
Nie jest tak, że w nowoczesnej gospodarce liczą się przede wszystkim nauki ścisłe. Ważne są  także nauki społeczne i głównie o tym będziemy rozmawiać w cyklu "Obieg otwarty”. Będzie o pomysłach, ideach, wnioskach, które nie powinny krążyć jedynie w środowisku naukowym, ale powinny iść dalej w świat i - jak mówił Steve Jobs - zmieniać go na lepsze. Z ustaleń nauk społecznych może korzystać biznes, organizacje społeczne, szkolnictwo, służba zdrowia, samorządy, policja i…… długo by jeszcze wymieniać. Będziemy więc opowiadać o tym co już udało się zrobić i o tym co jeszcze zrobić można
Każda audycja trwa ok. 3-4 minut, ale tyle wystarczy, by świat nauki przedstawić w interesujący sposób. W 240 sekund słuchacze mogą dowiedzieć się, jak dzięki badaniom naukowym spowodować, by na sali sądowej świadkowie byli niechętnie nastawieni do składania fałszywych zeznań. Jak wykorzystać dorobek psychologii w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich. A także jak zmniejszyć częstotliwość kradzieży biurowych

Oczywiście to tematyka zaledwie kilku z audycji. Zdecydowanie więcej można posłuchać na stronie internetowej Obiegu otwartego. A jeżeli chcecie, by prowadzone przez Was badania naukowe, stały się tematem jednego z odcinków audycji, z jej autorką można skontaktować się drogą mailową: obiegotwarty@polskieradio.pl.
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...