wtorek, 12 listopada 2013


fot. Sebas Ribas / unsplash.com CC0 1.0
Pisanie dobrych artykułów naukowych i publikowanie ich w czasopismach naukowych o światowej randze, nie jest prostym zadaniem. Na szczęście umiejętność tą można poprawić, korzystając z rad i doświadczenia bardziej doświadczonych naukowców. Dobrą pomocą w tym zakresie jest cykl wideoporad z cyklu "Publishing Your Research", które przygotowany został przez American Chemical Society. Wszystkie filmy poniżej.

Seria "Publishing Your Research" składa się z dziesięciu odcinków, w których doświadczeni naukowcy opowiadają o całym procesie przygotowywania materiału do artykułu naukowego oraz pisaniu go. W sumie dostajemy kilkadziesiąt minut materiału, z którego można dowiedzieć się wielu istotnych zagadnień, związanych z prowadzeniem badań i pisaniem artykułów naukowych.


Tematyka filmów do procesu pisania artykułów naukowych podchodzi w sposób bardzo wyczerpujący. Poruszane są zagadnienia dotyczące m.in. praw autorskich, przygotowywania samego badania, selekcji zebranego materiału, pisania listu przewodniego, rad dla naukowców, dla których język angielski nie jest rodzimym językiem. Nie zapomniano również o sytuacji, w której artykuł nie zostanie przyjęty do druku. Z filmów dowiemy się, co zrobić w takiej sytuacji.


Choć materiał został przygotowany przez American Chemical Society, to mogą z niego korzystać naukowcy z wszystkich dziedzin nauki - w tym oczywiście i humaniści. Wynika to z faktu, że najważniejsze zasady przypisaniu dobrych artykułów naukowych, są bardzo podobne dla wszystkich dziedzin nauki. 

Osobą, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o pisaniu tekstów naukowych, polecamy również książkę pt. "A Scientific Approach to Scientific Writing" z praktycznymi radami o pisaniu artykułów naukowych.

Zdjęcie we wpisie: fot. Sebas Ribasunsplash.com CC0 1.0Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...