wtorek, 19 listopada 2013


Fragment okładki książki "Mówca doskonały"
Prowadząc wykład, wygłaszając referat, biorąc udział w sympozjum i konferencji naukowej, przekonując instytucje finansujące, że warto przekazać nam środki na badania naukowe, przekonując inwestorów, że warto zainwestować w nasz wynalazek - we wszystkich tych sytuacjach naukowiec występuje publicznie. Dlatego warto opanować sztukę wystąpień publicznych. Dobrym pierwszym krokiem w rozwijaniu tej umiejętności może być książka "Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce" autorstwa Agaty i Jerzego Rzędowskich.

Książka Rzędowskich nie jest skierowana do osób związanych z nauką. Co więcej autorzy uważają, że nauczyciele akademiccy zaliczają się do najsłabszych mówców, co stwierdzają wprost:
Wykład to nie jest gadanie przez godzinę wszystkiego, co wiesz na dany temat (korzystając z okazji, pozdrawiamy wykładowców akademickich, którzy tego nie wiedzą...).
Nie ma to jednak wpływu na fakt, że z omawianej publikacji mogą korzystać również i naukowcy. Wszystko dlatego, że zasady dotyczące wystąpień publicznych są bardzo podobne, niezależnie od zawodu, który wykonuje mówca. Jego celem jest zazwyczaj dotarcie ze swoim przekazem do odbiorców. To można zaś osiągnąć poprzez poszczególne techniki wystąpień publicznych oraz wypracowaną strukturę konkretnego wystąpienia.

I właśnie te elementy znajdujemy w książce Rzędowskich. Autorzy wyjaśniają na czym polegają takie style przemawiania jak dyrektor, misjonarz, profesor i luzak. Podpowiadają też, że dobre wystąpienie publiczne powinno być zbudowane w oparciu o schemat: 1. profesjonalne przygotowanie, 2. przyciągające rozpoczęcie, 3. przejrzysty przekaz, 4. perswazja, 5. porywające zakończenie.

W książce dostajemy również gotowe przykłady na osiem sposobów na rozpoczęcie wystąpienia, sześć pomysłów na konspekt wystąpienia oraz sześć wersji mocnych zakończeń. To dobra ściągawka dla osób, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie wystąpień publicznych.

Minusem "Mówcy doskonałego" jest fakt, że książka nie omawia tematu w sposób wyczerpujący. Nie możemy jej traktować jako kompletnego podręcznika, z którego dowiemy się wszystkiego o wystąpieniach publicznych. W tym wypadku mamy raczej do czynienia z dobrym wstępem do sztuki wystąpień publicznych. W jego ramach dostajemy bardzo dużo cennych rad. Jeśli będziemy chcieli wprowadzić je w życie, nie możemy ograniczyć się tylko do książki Rzędowskich.

Osobom, które interesują się wystąpieniami publicznymi, polecamy także wideoporadnik Wiktora Niedzickiego, który zaprezentowaliśmy w jednym z odcinków "Weekendowo o Nauce".


Okładka książki "Mówca doskonały" Agaty i Jerzego Rzędowskich

Autor: Agata i Jerzy Rzędowscy
Tytuł: Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: One Press
Liczba stron: 176
Cena: ok. 25-30 złPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...