poniedziałek, 18 listopada 2013


Logo Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona
Trudno dostępne pozycje książkowe to koszmar, z którym naukowcy spotykają się bardzo często. Szczególnie wówczas, gdy celem ich badań są stare, a przez to trzymane z dala od oczu czytelników, woluminy. Rozwiązaniem tego problemu może być Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Właśnie za jej pomocą Biblioteka Narodowa udostępnia bezpłatnie i bez konieczności osobistego pojawiania się w bibliotece, dużą część swoich zbiorów.

W dniu publikacji tego wpisu (18 listopada 2013 r.) w zbiorach Polony dostępne są 141573 obiekty. Każdego dnia wykonywanych jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć i skanów nowych obiektów, które sukcesywnie udostępniane są na stronie www.polona.pl. Wiele z pozycji może być przydatnych dla naukowców, którzy dużą część swojej pracy mogą wykonywać teraz bez konieczności wychodzenia ze swojego gabinetu.


Polona from Polona on Vimeo.

Co ważne - Polona jest projektem całkowicie niekomercyjnym. Nie są wymagane jakiekolwiek wpłaty finansowe od osób, które chcą korzystać z zasobów Cyfrowej Biblioteki Naukowej. Dużą część zasobów można także bezpłatnie pobrać na swój komputer. W zależności od materiału, który nas interesuje i stopnia jego digitalizacji - możliwe jest pobranie plików w formacie pdf, txt lub jpg. Jeśli zaś dzieło jest dostępne w domenie publicznej, informacja o tym pojawia się w jego opisie.

Kosmografia Klaudiusza Ptolomeusza
Kosmografia Klaudiusza Ptolomeusza ze zbiorów Polona
Jeśli chcemy intensywnie korzystać ze zbiorów Cyfrowej Biblioteki Naukowej, dobrym rozwiązaniem jest założenie własnego konta. Możemy to zrobić na cztery sposoby - łącząc nasze konto w Polonie z kontem w serwisie Facebook, Google+ lub Twitter. Albo zakładając konto, którego będziemy używać tylko w bibliotece Polona.

Po założeniu konta biblioteka oferuje nam więcej możliwości. Przede wszystkim możemy ściągać interesujące nas pozycje na nasz komputer. Dodatkowo możemy indywidualnie tworzyć kolekcje interesujących nas zbiorów. Możliwe jest także dodawane zakładek w istotnych dla nas miejscach danej pozycji oraz zaznaczanie interesujących nas fragmentów i dodawania do nich naszych notatek.

Pierwsza strona Psałterza Floriańskiego
Pierwsza strona Psałterza Floriańskiego ze zbiorów Polona
Stworzone na naszym koncie kolekcje, będą dla nas dostępne po zalogowaniu się z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu. Dodatkowo po założeniu konta, interesującymi nas fragmentami konkretnej publikacji możemy się podzielić za pośrednictwem portali społecznościowych lub wysłać je mailem.

Zbiory Cyfrowe Biblioteki Narodowej są bardzo bogate. W ich skład wchodzą m.in. rękopisy, książki, nuty, obrazy, gazety i czasopisma, plakaty, mapy i atlasy, druki ulotne, grafiki i rysunki. Możliwe jest także przeszukiwanie dostępnych zbiorów oraz segregowanie ich na wiele sposobów. Naukowcom i badaczom daje to wiele możliwości komfortowej pracy.

Rękopis Krzyżaków Henryka Sienkiewicza
Rękopis Krzyżaków Henryka Sienkiewicza ze zbiorów Polona
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona oferuje możliwości pracy, o której nie wie wielu naukowców. Warto zaś ułatwiać sobie pracę. Warto też przejrzeć zbiory Polony. Być może ważną dla nas pozycję mamy dostępną o kilka kliknięć na klawiaturze i nie ma konieczności jechania odległej biblioteki.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym wpisie zostały pobrane ze zbiorów www.polona.pl i są dostępne w domenie publicznej. Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...