Naukowcy

WoN: Infografiki dla nauki

Przyłowie mówi, że “Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”. Choć nie zawsze jest to prawdą, to trzeba przyznać, że w wielu przypadkach siła obrazu jest zdecydowanie większa od siły słowa. Warto zastanowić się w jaki sposób obraz można wykorzystać w ukazywaniu w prostszy sposób skomplikowanych zagadnień naukowych. Takie uproszczenie pomoże zrozumieć czym właściwie zajmują się naukowcy oraz spowoduje, że wzrośnie poziom popularyzacji nauki.

O pozytywach płynących z zastosowania grafiki, przekonuje się coraz większe grono naukowców. Widoczne jest to prezentacjach multimedialnych, które towarzyszą ich wykładom czy wystąpieniom na sympozjach i konferencjach naukowych. Sprawą zasługującą na osobny wpis, jest oczywiście sama technika wykonania owych prezentacji oraz ich czytelność.
Obok prezentacji istnieje jednak inny przykład, który pokazuje, że obraz można łączyć z nauką, ku wielkiej korzyści dla tej ostatniej. Mowa o infografikach, które powoli stają się coraz popularniejsze, ale cały czas do polskiej nauki przebijają się w nieśmiały sposób. Infografika jest graficznym sposobem przekazania najważniejszych i złożonych informacji. Sami staramy się wykorzystywać infografiki do informowania o konkursach na granty i stypendia. Najwyraźniej jest duże zapotrzebowanie na taką formę przekazu, bo są wpisy z infografikami cieszą się dużą popularnością wśród naszych Czytelników.
Infografika upraszcza – ale nie czyni prostackimi – skomplikowane informacje i w ten sposób powoduje, że stają się one bardziej czytelne, lepiej zrozumiałe i możliwe do szybszego przyswojenia. W dobry sposób obrazuje to poniższa infografika przygotowana przez Portal Naukowca. Przedstawia ona wydatki na naukę w Polsce (w celu powiększenia, należy kliknąć w poniższą infografikę).
Powyższa infografika w bardzo prosty i szybki sposób dostarcza informacje, które umieszczone były w wielostronicowych raportach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa WyższegoNarodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Czytelnik nie musi przeczytać wszystkich raportów. Najważniejsze informacje zostały wybrane i zaprezentowane w atrakcyjnej formie.
W podobny sposób za pomocą infografik można przedstawić inne zagadnienia związane z nauką. Tak jest choćby z zachorowaniami na raka, dawcami organów, stresem w miejscu pracy, oraz zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Zrobić dobrą – czyli spełniającą założone cele – infografikę nie jest łatwo. Jeśli jednak chcielibyście zacząć przedstawiać wyniki swoich badań w ten sposób (oczywiście jako dodatkowy element poza artykułami naukowymi), to polecamy zapoznanie się z następującymi pozycjami:
Granicą zastosowań infografiki jest jedynie nasza wyobraźnia. Można się o tym przekonać oglądając interaktywną infografikę, którą British Council przygotował z okazji 75. rocznicy obecności w Polsce. Cała historia opowiedziana podczas przejażdżki samochodem – KLIKNIJ!

Write A Comment