sobota, 9 listopada 2013


Wiktor Niedzicki - fot. beax
Czy naukowiec musi być showmanem, który swoimi wystąpieniami publicznymi porywa słuchaczy? Raczej nie. Powinien jednak przekazywać wiedzę i poglądy w sposób jasny i wzbudzający zainteresowanie odbiorców. Niestety nie każdy rodzi się z takimi umiejętnościami. Na szczęście można się ich nauczyć, o czym postaramy się przekonać w dzisiejszym odcinku Weekendowo o Nauce.

Naszym nauczycielem będzie znany z programów telewizyjnych Wiktor Niedzicki. W serii ośmiu krótkich filmów dzieli się on swoją wiedzą dotyczącą wystąpień publicznych. Doświadczenie ma zaś duże, bo zdobywał je m.in. prowadząc programy poświęcone popularyzacji nauki w telewizji. Dzięki temu może dobrze przenosić zasady wystąpień publicznych na grunt środowiska naukowego.

Porady przekazane są w skondensowanej formie, ale mogą być jak najbardziej przydatne dla naukowców, którzy przecież na co dzień prowadzą zajęcia dla studentów oraz wygłaszają referaty. A to przecież nic innego, jak właśnie wystąpienia publiczne. Stojąc przed słuchaczami warto zaś być odpowiednio przygotowanym, mieć na sobie odpowiedni strój, wiedzieć w jaki sposób rozpocząć wystąpienie, zdawać sobie sprawę z mowy ciała i emocji, które możemy wyrażać oraz wiedzieć co zrobić z rękami. Rady dotyczące właśnie tych zagadnień przekazuje Wiktor Niedzicki w swoim wideoporadniku. Wszystkie jego części prezentujemy poniżej.


Zdjęcie tytułowe autorstwa beax opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...