czwartek, 19 grudnia 2013


Fragment okładki książki "Writing Successful Science Proposals"
Jeżeli pisałeś kiedykolwiek wniosek o grant badawczy, to wiesz, że nie jest to łatwe zadanie. Warto więc dowiedzieć się od osób bardziej doświadczonych, jak napisać dobry wniosek o grant. Na gruncie polskim takie rady można znaleźć m.in. w poradniku Rady Młodych Naukowców. Z zagranicznych publikacji warto sięgnąć po pracę "Writing Successful Science Proposals", którą napisali Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.

Pierwsze wydane książki Friedland'a i Folt'a ukazało się w 2000 r. Po blisko dekadzie autorzy postanowili zaktualizować swoje dzieło i opublikować jego drugie wydanie. Książka to efekt nie tylko wieloletniego doświadczenia autorów w aplikowaniu o granty na badania, ale także wiedzy dydaktycznej. Friedland i Folt przez wiele lat uczyli bowiem studentów i doktorantów, jak napisać dobry wniosek o grant.

I właśnie dydaktyczny element jest najmocniejszą stroną książki "Writing Successful Science Proposals". W przeciwieństwie do innych poradników autorzy nie ograniczają się tylko do porad, jak napisać dobry wniosek o grant. Oczywiście w omawianej publikacji znajdziemy wiele takich podpowiedzi. Friedland i Folt idą jednak zdecydowanie dalej. Przy każdym elemencie wniosku przedstawiają bowiem propozycje ćwiczeń, które pozwolą udoskonalić wniosek. Tak naprawdę w oparciu o tę książkę można przygotować semestralne zajęcia ze sztuki pisania wniosków o grant.

Autorzy adresują książkę przede wszystkim do osób, które składają wniosek do National Science Foundation. Nie powinno to jednak zniechęcać polskiego czytelnika. Rady z omawianej publikacji bez większych problemów można bowiem dopasować do zasad, które obowiązują w polskich instytucjach finansujących badania naukowe. Wynika to z faktu, że zasady pisania dobrych wniosków o granty na badania naukowe są bardzo zbliżone na całym świecie. Trzeba je tylko nieco dopasować do lokalnych wymagań.

Spis treści oraz fragmenty książki "Writing Successful Science Proposal" można znaleźć na stronie JSTOR.

Okładka książki "Writing Successful Science Proposals"

Autor: Andrew J. Friedland, Carol L. Folt
Tytuł: Writing Successful Science Proposals
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Yale University Press
Liczba stron: 201
Cena: ok. 16-20 $Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom