sobota, 21 grudnia 2013


Logo Google
Jednym z celów nauki powinno być poszukiwanie rozwiązań problemów istotnych dla społeczeństwa. Tylko w jaki sposób szybko zdiagnozować sprawy, które spędzają sen z powiek naszym rodakom? Spróbujmy na to pytanie odpowiedzieć nieco z przymrużeniem oka. Danych do naszych odpowiedzi poszukajmy w Google Zeitgeist 2013.

Google Zeitgeist 2013 to kolejna odsłona publikowanego co roku zestawienia najpopularniejszych zapytań, które są zadawane wyszukiwarce Google. Z pewnym uproszczeniem można zaś przyjąć, że to właśnie w tym miejscu duża część ludzkości szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania oraz poszukuje niezbędnej wiedzy. Sprawdźmy więc,jakie problemy nurtowały w 2013 r. użytkowników polskiej wersji wyszukiwarki Google.

Poniżej znajduje się lista dziesięciu najpopularniejszych zapytań z cyklu "czym jest...?". Niemal wszystkie hasła - może poza pozycją 5. paczyzm - wskazują, jak wiele do zrobienia mają polscy naukowcy. Polacy poszukują bowiem wiedzy z zakresu ekonomii (iban), filozofii (piękno, twórczość), nauk społecznych (psychologia, kościół) czy marketingu (marka).


Nieco bardziej tajemnicza dla naukowca może być lista najpopularniejszych zapytań, które zostały przypisane do kategorii "jak ...?". Okazuje się, że dla dużej części użytkowników popularnej wyszukiwarki najważniejsza jest odpowiedź na pytanie "Jak zrobić lukier?". Ale już chociażby zapytanie "Jak segregować śmieci?" pozwala wyciągnąć wnioski, że potrzebna jest wiedza - a może akcja edukacyjna - dotycząca postępowania z odpadkami.


Ciekawych informacji dostarcza także lista najpopularniejszych haseł, które zostały przyporządkowane do kategorii "nauka". Zostawiając nieco na boku zapytania związane z informatyką - ale nie zapominajmy, że wskazują one na dużą potrzebę wiedzy i w tym zakresie - warto zauważyć, że wśród czołowych haseł znajdują się zapytania "matematyka" oraz "chemia". Widać więc, że istnieje głów wiedzy naukowej. I to naukowcy mogą go zaspokoić.


Pełna listę wyników Google Zeitgest 2013 można znaleźć na specjalnej stronie internetowej. Dla porównania poniżej najpopularniejsze tematy rozmów w polskiej wersji serwisu Facebook.

Najpopularniejsze tematy na Facebooku w Polsce w 2013 r. - facebook.com
Najpopularniejsze tematy na Facebooku w Polsce w 2013 r. - facebook.comPrint Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...