czwartek, 30 stycznia 2014


Przykładowe kursy oferowane przez serwis Coursera.org


Jeżeli choć raz myśleliście o tym, żeby być uczestnikiem zajęć na czołowych uczelniach z całego świata, to od pewnego czasu jest to możliwe. Dodatkowo nie musicie nawet wychodzić z domu i płacić wysokiego czesnego. Wszystko za sprawą serwisu coursera.org, który pozwala na zrealizowanie wszystkich przedstawionych powyżej planów.

Coursera.org jest platformą edukacyjną, za pośrednictwem której kursy prowadzą wykładowcy z uczelni z całego świata. Wśród jednostek naukowych, które oferują swoje zajęcia są m.in.:
  • Columbia University, 
  • Duke University, 
  • Princeton University, 
  • Stanford University, 
  • The University of Edinburgh, 
  • Yale University.

Oczywiście to tylko niektóre z jednostek naukowych. W katalogu serwisu coursera.org znajduje się bowiem blisko setka uczelni z całego świata. Zajęcia prowadzone są w 12 językach. Ich tematyka została podzielona na 25 kategorii. Wśród języków nie ma co prawda języka polskiego, ale udział w większości zajęć nie wymaga specjalistycznej znajomości języka obcego. Dodatkowym atutem jest fakt, że oglądając kolejne wykłady - serwis bazuje na nagraniach wideo wykładów - możemy włączyć do nich napisy w języku wykładowym. Ułatwia to przebrnięcie przez fragmenty wypowiedzi, które są dla nas po prostu niezrozumiałe.

Kursy trwają zazwyczaj kilka tygodni. Co tydzień udostępniana jest nowa lekcja. Zawiera ona nagrania wideo wykładów i materiały do czytania. Wykładowcy podpowiadają także z jaką literaturą dodatkową warto się zapoznać. Wiedza uczestników kursu sprawdzana jest na kilka sposobów. Lekcjom towarzyszą testy. Zadawane są także prace domowe. Osoby, które spełnią wszystkie wymagania i przejdą przez cały kurs, otrzymują bezpłatnie certyfikat ukończenia kursu. Certyfikat wystawia uczelnia, w której kursie uczestniczyliśmy. Wszystko odbywa się bez jakichkolwiek opłat. 

Twórcy serwisu jego istotę tłumaczą w następujący sposób:
Wierzymy, że możliwe jest edukowanie dużych grup ludzi na całym świecie, tak żeby każdy mógł się uczyć bez ograniczeń.

Coursera to platforma edukacyjna, która współpracuje z najlepszymi uniwersytetami i organizacjami naukowymi na całym świecie. Oferujemy bezpłatne kursy on-line, które każdy może rozpocząć bez opłat. Dzięki naszej technologii nasi partnerzy uczą miliony studentów zamiast setek.

Wyobrażamy sobie przyszłość, w której każdy ma dostęp do wykształcenia na światowym poziomie, które dotychczas było zarezerwowane tylko dla wybrańców. Naszym celem jest zapewnienie ludziom wykształcenia, które poprawi życie ich, ich rodzin i społeczności, w której żyją. 
Na tytułowej grafice do tego wpisu przedstawiliśmy tylko kilka z odbywających się aktualnie kursów. Ich cała lista obejmuje ponad 500 różnorodnych propozycji (kliknij i zobacz pełną ofertę kursów). Rozpiętość tematyczna zagadnień jest tak duża, że każdy powinien znaleźć zajęcia z interesującej go tematyki.

Udział w kursach oferowanych na coursera.org to także dobra okazja na podpatrzenie warsztatu dydaktycznego wykładowców z całego świata. Warto bowiem zobaczyć w jaki sposób zajęcia prowadzone są na uczelniach z czołówki światowych rankingów. A dobre praktyki można przenosić do zajęć, które prowadzone są w polskich jednostkach naukowych.


Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...