poniedziałek, 20 stycznia 2014


Fragment okładki książki Katarzyny Czainskiej "Odkryć zarządzanie"
Zarządzanie może wydawać się umiejętnością, której naukowiec wcale nie musi posiadać. Pogląd ten szybko zmieniają osoby, które pozyskują środki na grant zespołowy lub nadzorują własny zespół badawczy. Wówczas wiedza o zarządzaniu okazuje się bardzo przydatna. I właśnie uzupełnienie braków w tej dziedzinie to jeden z powodów, dla których warto zapoznać się z książką Katarzyny Czainskiej "Odkryć zarządzanie".

Książka Czainskiej nie jest adresowana wprost do naukowców. Osobną kwestią pozostaje fakt, że polskie środowisko naukowe cierpi na deficyt publikacji, które pomagałyby naukowcom w rozwijaniu swojego warsztatu badawczego. Oczywiście nie chodzi o same zagadnienia związane z metodologią prowadzenia badań, ale właśnie o pozycje dotyczące choćby zarządzania zespołem badawczym. Z konieczności więc naukowcy muszą poszukiwać interesującej ich wiedzy w różnych publikacjach. Część przydatnych informacji można znaleźć w książce "Odkryć zarządzanie".

Autorka prowadzi czytelników przez szereg teorii dotyczących zarządzania i ich rozwoju w historii. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z zarządzaniem może być to nieco męczące. Ale taka struktura książki ma też swoje plusy. Czainska przykłady dobiera w ten sposób, by pokazać, że w zarządzaniu kluczowym terminem jest interdyscyplinarność. Zarządzanie czerpie bowiem także z dorobku tych dziedzin nauki, z którymi wydaje się nie mieć nic wspólnego. Dla naukowca to doskonała wskazówka, że ułatwień w zarządzaniu swoim badaniami może szukać także wokół siebie.

Szczególnie uważnie książkę "Odkryć zarządzanie" naukowcy powinni czytać, gdy autorka podejmuje zagadnienie interdyscyplinarnych zespołów. We współczesnej nauce wiele badań prowadzonych jest właśnie przez takie zespoły. Osoby, które miały okazję wchodzić w ich skład, wiedzą, że porozumienie się osób z różnych dziedzin nauki nie zawsze jest proste. Dodatkowo napotkać można w nich sytuację, w której kierownik projektu musi zarządzać specjalistami z innej dziedziny, którzy mogą go przewyższać doświadczeniem oraz kompetencjami. Budowanie zespołu i kształtowanie relacji w grupie nie należy wówczas do łatwych zadań. Dlatego warto na taką sytuację być przygotowanym.

Czainska porusza w swojej książce także ważne zagadnienie dotyczące kompetencji, które są potrzebne w danym zawodzie. Niedawno wskazywaliśmy jakie cechy posiadają kierownicy projektów naukowych w Polsce. Cały czas wielu przedstawicieli środowiska naukowego nie chce jednak zrozumieć, że świetny naukowiec nie zawsze będzie dobrym kierownikiem. Warto wówczas pomyśleć nad stworzeniem funkcji menadżera projektu, którym będzie osoba lepiej przygotowana do kształtowania relacji w grupie i zarządzania zespołem.

Choć książka "Odkryć zarządzanie" nie jest adresowana do naukowców, to pozwala na spojrzenie na zespół badawczy i realizację projektów badawczych z nieco innej - bardziej profesjonalnej - perspektywy. Skoro naukowiec dąży do tego by jego publikacje i odkrycia były przygotowywane w coraz bardziej profesjonalny sposób, to warto dołożyć starań, by rys profesjonalizmu był widoczny w całej jego pracy.


Okładka książki Katarzyny Czainskiej "Odkryć zarządzanie"

Autor: Katarzyna Czainska
Tytuł: Odkryć zarządzanie
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Wydawnictwa Profesjonalne PWN
Liczba stron: 256
Cena: ok. 35 zł
W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcej
Print Friendly and PDF
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...