czwartek, 20 lutego 2014


Fragment okładki książki "Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce"
Bez właściwego wizerunku trudno wyobrazić sobie odnoszenie sukcesów niemal w każdej dziedzinie życia. W szczególności dotyczy to przede wszystkim życia zawodowego. Siłą rzeczy kreowanie wizerunku nie może omijać więc także i naukowców, dla których uprawianie nauki jest właśnie pracą. Z tego powodu warto wiedzieć, jak w prosty sposób można poprawić swój wizerunek.

Pomocna w tym może być książka Grażyny Białopiotrowicz pt. "Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce". Tytuł może być nieco zwodniczy, ale jak przy większości książek, które opisujemy w ramach Biblioteki Nowoczesnego Naukowca, konieczne jest dodanie zastrzeżenia, że z publikacji tej mogą korzystać także osoby związane z nauką i prowadzeniem badań naukowych. Co więcej - nad osobami wykonującymi inne zawody, naukowcy będą mieli dużą przewagę.

Wynika ona z faktu, że jak zwraca uwagę autorka książki, wizerunek nie może być tylko przepiękną fasadą, za którą kryje się intelektualna pustka człowieka. 
Jeśli chcemy budować pozytywny wizerunek swojej osoby, musimy mieć świadomość tego, że nie wystarczy dobrze się ubrać, zachowywać i umiejętnie rozmawiać - także trzeba mieć co mówić i być specjalistą w swojej dziedzinie. (...)
Kreując pozytywny wizerunek, należy dbać o to, aby nasza wiedza, nasze umiejętności merytoryczne były na jak najwyższym poziomie, a także o to, aby nasze kompetencje były dopełnieniem dobrego wrażenia, jakie robimy na innych.
Naukowcy, jako ludzie na co dzień wykonujący pracę, która wymaga intelektualnego wysiłku, nie powinni mieć większych problemów z udowodnieniem swoich kompetencji. Mają więc przewagę nad osobami, które kreując swój wizerunek, usiłują zatuszować niedostatki merytoryczne. Paradoksalnie naukowców może dotykać zupełnie inna sprawa. Dla pewnej części ludzi nauki wizerunek oraz choćby minimalne jego kreowanie, jest bowiem zagadnieniem całkowicie obcym i nie mającym racji bytu. Słusznie zauważa jednak autorka książki, że:
(...) skupianie się tylko i wyłącznie na tym, co mamy ludziom do powiedzenia, na zdobywaniu wiedzy i doświadczenia również nie gwarantuje sukcesu w pozytywnym odbiorze naszej osoby. 
Właśnie z przytoczonych powyżej powodów, warto popracować nad własnym wizerunkiem, by dobrze dopełniał on wysokie kompetencje intelektualne naukowca. A jego wizerunek może zależeć od rzeczy, które mogą wydawać się błahe. 

W swojej książce Białopiotrowicz zwraca uwagę na obszary, które mają wpływ na kształtowanie wizerunku. I tak dowiadujemy się jak kreować wizerunek poprzez wygląd, poprzez zachowanie oraz poprzez pozytywne relacje z innymi ludźmi. W każdym z przywołanych obszarów wylicza zaś poszczególne aspekty, nad którymi warto popracować.

Publikacja autorstwa Białopiotrowicz może być dobrym pierwszym krokiem w kreowaniu wizerunku naukowca. Ten często kojarzy się bowiem z ekscentrykiem o niedopasowanym ubiorze, rozwianymi włosami oraz małym przywiązaniem do swojego wyglądu. Naukowiec może zaś swoim wyglądem podkreślać i potwierdzać fakt posiadania fachowej wiedzy.


Okładka książki "Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce"

Autor: Grażyna Białopiotrowicz
Tytuł: Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poltext
Liczba stron: 272
Cena: ok. 30 złW serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcej

Katarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...