wtorek, 11 lutego 2014


Powracamy dziś do komercjalizacji wyników badań naukowych. Okazją ku temu jest zachęcenie naukowców do zapoznania się z publikacją "Komercjalizacja wyników badań naukowych. Praktyczny poradnik dla naukowców", który został przygotowany przez Mazowiecką Sieć Innowacji. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w internecie.

W poradniku zagadnienie komercjalizacji wyników badań naukowych potraktowano w sposób kompleksowy. Innowacja potraktowana została zaś jako projekt. Zdaniem autorów ma to zapewnić nowoczesny sposób podejścia do omawianego zagadnienia. Wyrazem takiego podejścia ma być także układ publikacji, która składa się z następujących rozdziałów:
  • Wyniki badań naukowych jako przedmiot komercjalizacji;
  • Metody komercjalizacji wyników badań naukowych;
  • Ścieżki komercjalizacji innowacji;
  • Kryteria i metody oceny projektów innowacji;
  • Finansowanie w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych;
  • Udział w projektach międzynarodowych;
  • Przykłady komercjalizacji wyników badań naukowych.
Ideę, która przyświecała przygotowaniu publikacji, wyjaśniają w jej wstępie członkowie zespołu autorskiego:
Aby proces komercjalizacji przebiegał prawidłowo powinni w nim aktywnie uczestniczyć zarówno naukowcy prowadzący badania i posiadający prawa autorskie do osiąganych wyników jak i przedsiębiorstwa, które mogłyby te wyniki przełożyć na sukces rynkowy, a więc dokonać ich komercjalizacji. Dlatego też naukowcy nie powinni poprzestawać jedynie na dokonaniu odkrycia lub wynalazku, ale także podejmować wyzwania związane z dalszymi losami ich osiągnięć, na drodze do sukcesu rynkowego. Do tego potrzebna jest znajomość problematyki związanej z procesem komercjalizacji wyników badań naukowych. Celem prezentowanego poradnika jest pokazanie podstawowej wiedzy oraz doświadczeń praktyki procesu komercjalizacji innowacji.

Osoby, które interesują się zagadnieniem komercjalizacji wyników badań naukowych mogą sięgnąć także do następujących bezpłatnych publikacji:

Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...