wtorek, 25 lutego 2014


Fragment okładki publikacji "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy"


Dotychczas polecaliśmy kilka poradników dotyczących komercjalizacji wyników badań naukowych. Musimy jednak przyznać, że miały one ograniczone zastosowanie dla przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Najwyraźniej podobnie myśleli nasi Czytelnicy i w końcu dotarł do nas mail od zespołu projektu "BRing. Nauki społeczne dla gospodarki". W efekcie dziś polecamy publikację "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy. Jak humaniści tworzą innowacje dla gospodarki i społeczeństwa".   

Omawiana publikacja do zagadnień komercjalizacji wiedzy oraz innowacji podchodzi w odmienny sposób niż prezentowane dotychczas poradniki. Wynika to z faktu, że przedmiotem zainteresowania są w niej nauki humanistyczne i społeczne, co też zostaje podkreślone i wyjaśnione we wstępie:
Celem tej książki jest pokazanie, że potencjał nauk społecznych w komercjalizacji wiedzy i tworzeniu innowacyjności w gospodarce jest bardzo duży. Mimo że nie pojawia się w tej sferze klasycznie pojmowana „technologia”, to powstają wyspecjalizowane, analityczne i eksperckie „produkty”, których istotą jest wyjątkowa zdolność rozumienia zjawisk społecznych.
Lekkie przesunięcie akcentów, nie zmienia jednak faktu, że przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych posiadają naukowe podstawy oraz wiedzę, które mogą owocować innowacyjnymi rozwiązaniami i być przedmiotem komercjalizacji. Co prawda, jak zauważają autorzy książki, w wyniku takiej komercjalizacji nie powstaje produkt przyjmujący kształt dobra materialnego, które może zostać sprzedane klientowi masowemu. Wiedza ta ma charakter specjalistyczny i dlatego specyfika komercjalizacji wiedzy z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych jest nastawiona na oferowanie produktu organizacjom (business-to-business) a nie indywidualnym klientom (business-to-consumer).

Produkty, które przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych mogą oferować, przybierają najczęściej następujący charakter:
  • usługi konsultingu lub specjalistycznego doradztwa;
  • ekspertyzy lub analizy;
  • programy studiów podyplomowych;
  • szkolenia.  

Do części teoretycznej publikacji "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy. Jak humaniści tworzą innowacje społeczne dla gospodarki i społeczeństwa" powinni sięgnąć przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych, który uważają, że połączenie ich wiedzy z gospodarką jest niemożliwe. Autorzy w jasny sposób pokazują, że nie jest to prawdą, a raczej mitem, który powstał w środowisku naukowym. Zresztą w książce znajdziemy argumenty obalające także inne - podobne - mity.

O ile lektura teoretycznej części książki może pomóc w postrzeganiu użyteczności wyników badań w naukach humanistycznych i społecznych, to lektura praktycznej części książki pokazuje, że istnieje możliwość przełożenia teoretycznych rozważań na grunt praktyki. Autorzy zebrali bowiem przykład dziesięciu przypadków, w których udało się skomercjalizować wiedzę z nauk humanistycznych i społecznych oraz połączyć ją z gospodarką.

Publikacja "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy. Jak humaniści tworzą innowacje społeczne dla gospodarki i społeczeństwa" jest dostępna bezpłatnie w formacie pdf. W celu pobrania wystarczy kliknąć w zamieszczony poniżej link.

Okładka publikacji "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy"
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...