czwartek, 27 lutego 2014


Włącznie studiów z humanistyki i nauk społecznych do kierunków zamawianych, wprowadzenie zajęć ogólnouczelnianych, zmiana sposobu oceny parametrycznej jednostek naukowych w humanistyce i naukach społecznych oraz utrzymanie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - to tylko niektóre z propozycji, które znalazły się w zaproponowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Pakiecie dla humanistyki".

Propozycje zmian, które mają wzmocnić polską humanistykę, zaprezentowano podczas obrad tzw. Okrągłego Stołu Humanistyki. Poniżej wykaz najważniejszych propozycji:
  • Włączenie studiów z humanistyki i nauk społecznych do kierunków zamawianych - na wiosnę 2014 r. otwarty zostanie kolejny nabór wniosków na finansowanie tzw. kierunków zamawianych. W ramach kierunków zamawianych będzie położony nacisk na umiejętności miękkie - komunikacja, autoprezentacja, retoryka - które pozwolą dołączyć nauki humanistyczne i społeczne do kierunków zamawianych. W latach 2014-2020 na kierunki zamawiane przeznaczone zostanie 1,2 mld zł.
  • Zmiana sposobu oceny parametrycznej jednostek naukowych w humanistyce i naukach społecznych - w marcu rozpoczną się rozmowy z grupą naukowców, którzy oceniali polskie jednostki naukowe w procesie parametryzacji. Nowe zasady mają być bardziej dopasowane do specyfiki humanistyki i nauk społecznych.
  • Wprowadzenie przedmiotów humanistycznych i społecznych na kierunki techniczne i ścisłe - studenci tych kierunków otrzymają możliwość wyboru przedmiotów humanistycznych i społecznych z oferty ogólnouczelnianej. Wybierane przedmioty będą musiały mieć związek z kierunkiem studiów oraz mieć wymiar nie większy niż 3-5 punktów ECTS.
  • Dokształcenie studentów kierunków humanistycznych - otrzymają oni możliwość uczęszczania na zajęcia m.in. z ekonomii, informatyki, programowania, statystyki i matematyki.
  • Zmiany zasad odpłatności za drugi kierunek studiów - z 10 do 20 procent zwiększona zostanie liczba studentów, którzy mogą bezpłatnie studiować drugi kierunek studiów. Student od samego początku studiów będzie też informowany, czy studia będą bezpłatne czy płatne.
  • Utrzymanie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - utrzymany zostanie poziom finansowania NPRH oraz jego długoletni charakter. Równocześnie projekty humanistyczne będą finansowane z innych programów.
  • Wprowadzenie zajęć z filozofii do liceum - MNiSW podjęło rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej o wprowadzeniu zajęć z filozofii do programów nauczania w szkołach średnich.
Poniżej prezentujemy pozostałe informacje, które zostały zaprezentowane podczas obrad Okrągłego Stołu Humanistyki. 

Zmiana struktury kształcenia
Bezrobocie w Polsce po wybranych kierunkach studiów
Spadek liczby studentów
Finansowanie humanistyki
Jaki drugi kierunek wybierany jest przez studentów najczęściej


Na podstawie: www.nauka.gov.pl
Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by YLevPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...