piątek, 7 lutego 2014


Aż 1689 wniosków zostało złożonych w ramach trzeciej edycji Programu Badań Stosowanych, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To największa liczba zgłoszeń w historii konkursu. Łączny budżet wszystkich złożonych projektów przekracza środki przeznaczone na dofinansowanie najlepszych badań o ponad 26 razy.

Nabór w ramach Programu Badań Stosowanych prowadzony był od 18 grudnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. Wnioski można było składać w ośmiu obszarach tematycznych. Przyjmowane były także wnioski na badania interdyscyplinarne. W poniżej tabeli przedstawiono szczegółowe informacje o złożonych wnioskach.

Wnioski złożone w Programie Badań Stosowanych w 2014 r. - źródło: NCBiR
Wnioski złożone w Programie Badań Stosowanych w 2014 r. - źródło: NCBiR
Większą popularnością wśród wnioskodawców cieszyła się ścieżka B (ma na celu wsparcie badań pozwalających na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w określonych branżach). Złożono w niej o 67 więcej wniosków niż w ścieżce A (finansuje prowadzenie prac podejmowanych w celu zdobycia wiedzy w określonej dziedzinie nauki, mającej zastosowanie praktyczne). Najwięcej projektów złożono zaś w obszarze badań interdyscyplinarnych. Popularne były także badania w obszarze materiałów i technologii materiałowych oraz nauk biologicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

Jak informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju łączna kwota, o którą starają się wnioskodawcy wynosi 5 220 000 000 zł. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami budżet konkursu wynosi zaś 200 000 000 zł. Oznacza to, że został on przekroczony 26,1 razy. NCBiR informuje także, że deklaratywny wkład przedsiębiorców zaangażowanych w projekty wynosi ponad 654 000 000 zł.

Już dziś można powiedzieć, że uzyskanie środków w ramach obecnej edycji Programu Badań Stosowanych będzie najtrudniejsze w historii tego konkursu. Nigdy nie wpłynęło bowiem tak dużo wniosków przy tak małym budżecie konkursu. W II edycji PBS do rozdysponowania było 240 000 000 zł. Złożonych zostało wówczas 1483 wniosków na kwotę 3 970 000 000 zł. W pierwszej edycji konkursu NCBiR dysponowało budżetem konkursowym na poziomie 600 000 000 zł. Wnioskodawcy złożyli wówczas 1140 wniosków.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...