sobota, 8 lutego 2014Narodowe Centrum Nauki nazwy swoich konkursów ściśle związało z muzyką. Rad przydatnych podczas prac nad wnioskiem do NCN w odniesieniu do terminologii muzycznej udzieliła także dr Dorota Kiebzak-Mandera w swoim artykule w styczniowym numerze miesięcznika "Forum Akademickie". Doktor Kiebzak-Mandera jest koordynatorką dyscyplin w NCN, więc warto zapoznać się z jej radami.

Swoje rady dr Kiebzak-Mandera podzieliła na trzy kategorie. Pierwsza dotyczy działań, które należy podjąć przed rozpoczęciem prac nad pisaniem wniosku. Druga związana jest z wypełnianiem formularza konkursowego. Trzecia zajmuje się zaś błędami formalnymi, które często pojawiają się we wnioskach składanych przez naukowców do Narodowego Centrum Nauki.

Niespełna czterostronicowy artykuł powinny przeczytać zarówno osoby, które mają negatywne doświadczenia ze składaniem wniosków do NCN, jak i ci, którzy dopiero przymierzają się do napisania pierwszego wniosku grantowego. Dowiedzą się oni, że w wielu przypadkach największą część pracy naukowej wykonuje się przed rozpoczęciem pisania wniosku. A droga do otrzymania grantu niemal zawsze prowadzi przez czytanie dokumentacji konkursowej.

Wartościowych informacji dostarczają także części poświęcone pisaniu wniosku. Autorka zwraca uwagę na błędy, które popełniają wówczas osoby składające wnioski do NCN. Często są to błędy tak proste, że lepiej je poznać i unikać we własnym wniosku. O tym, że taka wiedza jest bardzo ważna, dobrze świadczyć następujący cytat:
Podawanie informacji zbędnych może obrócić się przeciwko wnioskodawcy, bowiem oceniający słusznie mogą zacząć się zastanawiać, czy wnioskujący zrozumiał warunki konkursu. Jeżeli nie zrozumiał – czemu wszak dał wyraz we wniosku! – to być może nie będzie w stanie wykonać zaplanowanych badań. 


Więcej artykułów o Narodowym Centrum Nauki ze styczniowego numeru "Forum Akademickiego" można znaleźć na stronie www.ncn.gov.pl.

A jeżeli szukacie jeszcze więcej rad o pisaniu wniosków na granty badawcze, to możecie znaleźć je w publikacji "The art of grantsmanship" autorstwa Jackoba Kraicera, poradniku przygotowanym przez National Science Foundation, poradniku "Jak napisać wniosek o finansowanie badań naukowych" Rady Młodych Naukowców, książce "Writing Successful Science Proposals", która napisali Andrew J. Friedland i Carol L. Folt. oraz naszej publikacji "Poradnik: Jak złożyć dobry wniosek do NCN?".

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by Nick J Webb Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...