sobota, 15 lutego 2014
Od ponad tygodnia duża część świata śledzi zmagania sportowców podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozgrywane są w Soczi. Czy naukowiec, który nie jest fanem sportu, może znaleźć na Igrzyskach Olimpijskich coś dla siebie? Filmy przygotowane przez amerykańską National Science Foundation pokazują, że jak najbardziej tak.

Dotychczas polecaliśmy tylko porady od NSF dotyczące prac nad wnioskiem o grant badawczy. Okazuje się jednak, że osoby pracujące w tej organizacji, równie dobrze potrafią promować naukę. Tym razem okazją ku temu są zimowe zmagania sportowców. Jako, że w wielu dyscyplinach naukowych nie brakuje wpływy nauki, możemy się dowiedzieć m.in., jak naukowo wyjaśnić akrobacje wykonywane na nartach.


Ale nauka może wyjaśnić nie tylko skoki narciarzy. Wiele z sukcesów sportowych i niesamowitych rekordów nie byłoby możliwych bez odkryć najnowszej nauki. Potwierdza to choćby film o nowoczesnej technologii, która została wykorzystana przy konstruowaniu strojów sportowców.


Przykład NSF pokazuje, że popularyzacja nauki jest możliwa nawet w sytuacjach, które wydają się nie mieć związku z naukowcami i badaniami naukowymi. Przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich po raz kolejny pokazano, że nauka wcale nie jest oderwana od spraw bliskich i ważnych dla wielu ludzi na świecie. Jest to więc dobra okazja do zainteresowania społeczeństwa badaniami i wykazanie, że naukowcy nie są ekscentrykami zamkniętymi w zaciszu laboratoriów i pracujących nad niezrozumiałymi rzeczami. Przecież niemal każde odkrycie naukowe ma przełożenie na otaczający nas świat. I właśnie ten aspekt prowadzenia nauki warto upowszechniać.

Więcej filmów, na których ukazano wpływ nauki na współczesny sport, można znaleźć na kanale National Science Foundation w serwisie Youtube.com.

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by tpower1978Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...