sobota, 22 lutego 2014Czy naukowiec cieszy się prestiżem i poważaniem w Polsce? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Wyniki badań opinii publicznej wskazują bowiem, że co prawda profesorowie należą do grupy społecznej, która cieszy cię bardzo dużym poważaniem, ale jednocześnie mało kto chciałby, żeby jego dziecko zostało naukowcem. Skąd ten paradoks?

Zacznijmy od poważania, którym cieszy się wśród Polaków zawód profesora. Od 1995 r. do 2013 r. Centrum Badania Opinii Społecznej pięć razy zadało pytanie o poważanie, którym cieszą się przedstawiciele poszczególnych zawodów. Profesor uniwersytetu od początku badań znajdował się w czołówce tego rankingu. W ostatnich latach zdystansował go jednak strażak. Szczegółowe wyniki badań zaprezentowano w tabeli poniżej. W celu zobaczenia większej tabeli - kliknij w obrazek.

Poważanie zawodu profesora - źródło: CBOS
Poważanie zawodu profesora - źródło: CBOS
Wysoką pozycję profesora eksperci CBOS wyjaśniają następująco:
O wysokiej pozycji profesora decyduje przede wszystkim ekspercki charakter tej profesji oraz tradycja, przypisująca jej wysoki prestiż społeczny. Istotnym czynnikiem statusu jest w tym wypadku zarówno sam tytuł naukowy oraz płynący stąd autorytet, jak i rodzaj pracy kojarzony z niezależnością intelektualną.
Wyraźnie widać, że przez Polaków profesor uważany jest za eksperta i osobę godną zaufania. Potwierdzają to media, w których nie tylko profesorowie, ale także i doktorzy komentują wiele wydarzeń z pozycji eksperckiej. W takiej sytuacji może się wydawać, że zawód naukowca powinien być popularny, a rodzice powinni chcieć, by ich dzieci zostawały właśnie naukowcami.

Okazuje się jednak, że nie zachodzi taka prawidłowość. Co więcej - jest wręcz przeciwnie. W 2009 r. Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o ich aspiracje zawodowe. Jedno z pytań dotyczyło zawodu, którego pragną Polacy dla swoich dzieci. Odpowiedź "naukowiec, wykładowca wyższej uczelni" wybrało zaledwie 2% respondentów. Mniejszą popularnością cieszyła się tylko odpowiedź "polityk, poseł". Szczegółowe wyniki badań zaprezentowano w tabeli poniżej.

Aspiracje zawodowe dotyczące dziecka - źródło CBOS
Aspiracje zawodowe dotyczące dziecka - źródło: CBOS
Małą popularność zawodu naukowca eksperci CBOS wyjaśniają następująco:
Ponieważ jednak wymaga on [zawód naukowca - przyp. GNB] szczególnych zdolności i kwalifikacji, a także wieloletniego doświadczenia naukowego i dydaktycznego, może wydawać się trudno osiągalny i z tego powodu jest sporadycznie wybierany dla dziecka.
Jednak nawet w przedstawionym powyżej wyjaśnieniu zawiera się potwierdzenie, że praca naukowca wymaga szczególnych predyspozycji oraz, że nie należy do łatwych. Warto więc być naukowcem. Oczywiście, jeśli nie boimy się ciężkiej i wieloletniej pracy. Nagrodą za włożony trud będzie uznanie ze strony społeczeństwa. I warto być naukowcem, pod warunkiem, że chcemy zostać profesorami. Bo wszak to profesor a nie naukowiec cieszy się prestiżem u społeczeństwa.

Wykorzystano dane pochodzące z raportów CBOS: Aspiracje zawodowe Polaków oraz Prestiż zawodów.

Zdjęcie we wpisie Some rights reserved by starmanseriesPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...